• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Üreticinin Endişesini Gördük

  Üreticinin Endişesini Gördük

  Üreticinin Endişesini Gördük

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Uluborlu ve Senirkent’te vatandaşlarla buluştu. İlçede üniversite mezunu işsiz ve hayvancılık yapan gençlerin sıkıntılarını dinleyen Akşener, “Ispartalı genç kardeşim, eğitimini aldığı veterinerlik mesleğini yapamıyor. Kendi hayvanlarına bakmak istediğinde de maliyetlerin altında eziliyor. Gençlerimizin geleceğini emeklerine değil, siyasi görüşlerine indirgeyen bu düzeni değiştireceğiz” dedi. 

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden partisinin İl Başkanı Mustafa Şimşek’in kabrini ziyaret etmek için Isparta’ya geldi. Akşener buradaki ziyaretin ardından Uluborlu’da esnafın sorunlarını dinledi.

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ziyareti kapsamında ilk olarak 19 Mayıs’ta korona virüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden partisinin İl Başkanı Mustafa Şimşek’in Eğirdir ilçesine bağlı Beydere köyündeki kabrini ziyaret etti. Burada Şimşek’in kabrine su döken ve çiçek bırakan Akşener, daha sonra merhum Şimşek’in evine taziye ziyaretinde bulundu. Akşener, Mustafa Şimşek’in eşi Meral Şimşek ve ailesine taziyelerini ilettikten sonra Senirkent ilçesinde  S.S. Senirkent Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni ziyaret etti. Akşener burada kadınların yaptığı ürünleri inceleyerek bilgi aldı.

  İYİ Parti lideri Akşener daha sonra Uluborlu ilçesine geçti. Akşener burada esnafları ziyaret ederek, sorunlarını ve taleplerini dinledi.

  ESNAFIN DERDİNE ODAKLI BİR ÇALIŞMA

  Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Akşener, “Isparta’yaCovid-19 sebebiyle kaybettiğimiz il başkanının ailesine taziye ziyaretinde bulunduk. 20 Ocak 2020’den beri yaptığım gibi esnafın derdine odaklı bir çalışma bu.  Kiraz üreticisinin endişesini gördük. Elma üreticisi elmayı dalından topladı, ama şimdi soğuk hava depolarında ellerinde kaldığını söylediler. Kontak kapatma eylemi yapmayı düşünüyorlarmış. Biz tüm bunları topladık, grup konuşmama koyacağım. Milletvekili arkadaşlarımız araştırma ve soru önergesi şeklinde bu sorunları gündemde tutacaklar” dedi.

  BU GENÇLERİN HALİ NE OLACAK?

  Uluborlu ziyareti sırasında genç bir besici ile karşılaşan Akşener, o anlarda yaşanan diyalogları sosyal medya hesabından paylaştı.  Genç besici Akeşener’e şöyle dert yandı: “Bu gençlerin hali ne olacak? Nasıl bir gelecek bulacağız? Ben veterinerlik mezunuyum. İş olmadığı için kendi hayvanlarıma bakayım diye hayvancılık sektörüne atıldım. Ama o işte de bir destek yok. Şu anki politikayla AK Partiliysen işe girebiliyorsun burada.

  MALİYET ARTIYOR AMA ÜRÜN AYNI PARA

  Hayvana yem alamıyoruz. 133 lira bir çuval yem fiyatı. Bakanlar bin 700-800 lira arpa fiyatı açıklıyor. Tarladan gidip 2 bin 250-2 bin 300 liraya arpa alıyoruz. Et fiyatı 2 senedir aynı. 40 liradan dana kestiriyoruz. Çuvalını 80 liraya alırken 40 liradan kestiriyordum bu sene 133 liraya alırken yine 40 liraya kestiriyorum.

  Girdiler çoğalıyor ama malı ben satarken yine aynı paraya satıyorum. Askerden yeni geldim. Üniversite mezunuyum. Akşama kadar çalışıyorum. Bu gençlerin hali ne olacak? Nasıl bir gelecek bulacağız? Ben veterinerlik mezunuyum. İş olmadığı için kendi hayvanlarıma bakayım diye hayvancılık sektörüne atıldım.

  Ama o işte de bir destek yok. Mazot desen gün gün artıyor. Arpayı samanı çok yüksek fiyatlardan alıyoruz. Hayvanlarımıza aşırı girdi var. İlaç masraflarına da her gün vergi veriyor. Hayvancılığı da bu şekilde yapamıyoruz.

  “AKP’Lİ DEĞİLSEN İŞE GİREMİYORSUN”

  Uluborlu’da işsizlik sorununa dikkat çeken genç, “Şu anki politikayla AK Partiliysen işe girebiliyorsun burada. Bundan önce de aynıydı. Siyasi görüşümüz farklı olduğu için işe giremedik” dedi.

  O anların görüntüsünü sosyal medya hesabından da paylaşan Akşener, “Ispartalı genç kardeşim, eğitimini aldığı veterinerlik mesleğini yapamıyor. Kendi hayvanlarına bakmak istediğinde de maliyetlerin altında eziliyor. Gençlerimizin geleceğini emeklerine değil, siyasi görüşlerine indirgeyen bu düzeni değiştireceğiz” mesajını verdi.

  “TAYYİP BEYE SÖYLER MİSİNİZ, BURADAKİ TARIM NE OLACAK?”

  Bir çiftçi ise Akşener’e “Bizim Uluborlu’nun geliri kiraz. Kiraz ağaçları kuruyor. Kıbrıs’a içme suyu ve sulama suyu götürüyorlar tarımı kalkındaracağız diye. Bizim buradaki tarım ne olacak? Bunu Tayyip beye söyler misiniz?” diye konuştu. Akşener ise, “Söyleyeceğim söz” diye yanıt verdi.

  Bir elma üreticisi ise şöyle konuştu: “Elma fiyatları aldı başını gitti. Girdiler çok fazla. Gübre fiyatları 100 liradan 160 liraya çıktı. İlaç fiyatları aldı başını gitti. İşçi fiyatları aldı başını gitti. Depolarımız elma dolu. Biz dişimizle tırnağımızla artırıyoruz.”

  Akşener, ziyaretleri kapsamında Uluborlu Belediye Başkanı Mehmet Aziz Tuna’yı da makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. (MURAT USLU)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler