• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Süt Hijyeni Eğitimi Verildi

  Süt Hijyeni Eğitimi Verildi

  Süt Hijyeni Eğitimi Verildi

  Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından üreticilere yönelik olarak “Süt Hijyeni Eğitimi” ve “Süt Sığırcılığında Sağım Hijyeni ve Sanitasyon Eğitimi” düzenlendi.

  Cumhurbaşkanlığı Onuncu Kalkınma Planı “Sağlıklı Yaşam ve Hareketlilik Öncelikli Dönüşüm Programı” dâhilinde “Gıda Güvenilirliğinin Artırılması” bileşeni altında Birincil Üretim Dâhil, Gıda Arz Zincirinde Yer Alan Üreticilere yönelik olarak “Süt Hijyeni” konulu eğitim ve yayım faaliyetleri kapsamında; Bakanlık ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği arasında bir protokol imzalanmıştı.

  Söz konusu protokol kapsamında, Güneykent Kasabasında çiftçilere yönelik; tüketicilerin sağlıklı ve güvenilir süte ulaşması amacıyla “Süt Hijyen Eğitimi” ve ” Süt Sığırcılığında Sağım Hijyeni ve Sanitasyon Eğitimi” düzenlendi.

  Eğitimde sağım hijyeni ve kişisel hijyen, sütte bozulmaya neden olan faktörler, çiğ süt kriterleri, çiğ sütün taşınmasında dikkat edilecek hususlar, süt toplama ve nakliyesinde kullanılan alet, ekipman özellikleri ve temizlenmesi, numune alma, uygunsuzluk durumunda yapılacak işlemler hakkında katılımcılara bilgi verildi. Eğitim sonunda kursiyerlere değerlendirme sınavı yapıldı.

  Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Düzenlenen bu tür eğitim çalışmalarıyla, sütün üretimi, toplanması, depolanması ve nakliyesinde çalışanlara öncelikli süt hijyeni eğitimi verilerek üreticilerin bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir” denildi. (YILDIRIM ERSOY)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler