• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > SU KEMERİ göz göre göre yıkılıyor

  SU KEMERİ göz göre göre yıkılıyor

  SU KEMERİ göz göre göre yıkılıyor

  Yalvaç’ta Sultan Dağlarındaki “Suçıktı” kaynağından Antiokheia’ya su taşıyan Roma İmparatorluğunun mühendislik harikası su kemerleri, göz göre göre yıkılıp gidiyor.

  Uzmanlardan alınan bilgiye göre, çok az bir bölümü ayakta kalabilmiş kemerler için acil önlem alınmazsa yakın zamanda onların da yıkılmasının kaçınılmaz olduğu ifade edildi.

  Antik Dönemde kente 11 km mesafede bulunan su kaynağından 6 km tünellerle geri kalan mesafe ise kanal ve kemerlerle getirilen su, günümüzde Yalvaç’ımızın da içme suyu ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. Men Tapınağından sonra hem arkeolojik ve hem de doğa yürüyüşü için su kemerleri boyunca giden antik yol, en uygun yürüyüş parkuru olarak düzenlenebilecek bir özelliğe sahip olarak değerlendiriliyor.

  İmparator Augustus Döneminde yapılmış olan yaklaşık 2.000 yıllık bu tarihi eserin, kentte toplanan Kültür payıyla rahatlıkla restore edilebileceği kaydedilerek, “Bir kentin bu kadar değerli eserinin göz göre göre yıkılıp gitmesinden daha büyük bir kayıp olamaz. Bir kentin simgesinin yok olmasıdır bu.” değerlendirmesi yapıldı. (HAKAN ÖZKÖYLÜ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler