• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Pandeminin Yanı Sıra Kış Şartları da Zorladı

  Pandeminin Yanı Sıra Kış Şartları da Zorladı

  Pandeminin Yanı Sıra Kış Şartları da Zorladı

  Pandemi sürecinin aslında her an gördüğümüz ama belki de değerlerini pek anlayamadığımız kahramanlarından kuryeler yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Pandemi sürecinde vatandaşların ihtiyaçlarına yetişebilmek için çabalayan kuryeler yoğun mesai saatlerine dikkat çekti. 

  Kısıtlamalarla geçirilen Pandemi döneminde şüphesiz kuryelerin fedakâr çalışmaları yadsınamaz konumda. Hafta içi sabah beş ile akşam dokuz arasında, hafta sonu da tamamen evde kaldığımız bu dönemlerde online siparişlerin yoğunluğunun arttığını söyleyen kurye Umut Arslan Pandemi döneminde mesleğinin önemini ve yaşanılan sıkıntıları anlattı.

  Pandemi dönemi şüphesiz hepimizin belli başlı kayıpları ve kazanımları ile geçiyor. Tüm dünyada ’da etkisini sürdürmeye devam eden Korana virüs bazı sektörlerin kapanmasına sebep olur iken bazı sektörlerde yoğunluk oluşmasına vesile oldu. Online sipariş ile çalışan birçok giyim ve yiyecek sektörü de krizi fırsata çeviren sektörler arasında yerini aldı. Isparta’da hem Yüksek Lisans Öğrencisi olan hem de kurye olarak görev yapan Umut Arslan salgın döneminde artan online sipariş yoğunluğunu ve zorlu kış şartlarında mesleğinin zorluklarını anlattı. Arslan; “Biliyorsunuz ki artık hayatımızda halen net olarak şifası bulunamayan bir virüs var ve bu virüsün şüphesiz her kesime bir yaptırımı ve etkisi de söz konusu. Örnek verecek olursam salgın döneminde insanların ruhsal hastalıkları arttı. Bu durumda özel sektörde psikologların işine yaradı. Tam tersi kafesi olan bir vatandaşında işleri tamamen durdu yani sektör sektör virüsün etkileri farklılık gösterdi. Öğrenciliğimin dışında yaptığım kurye mesleğime gelecek olursak gündüzleri birçok yemek sektöründe çalışan esnaf bu dönemlerde çalışma saatini uzattılar. Çünkü pandemi öncesi sipariş yoğunluğuna kıyasla şuan müthiş bir yoğunluk var. Bu da yaşanılan krizin bir nebzede olsa fırsat meyvesi diyebiliriz. Tabi yaşadığımız dezavantajları saymaz isek.” Dedi

  PANDEMİNİN YANI SIRA KIŞ ŞARTLARIDA ZORLADI

  Pandemi döneminin kurye mesleğine etkilerini anlatan Umut Arslan meslekte yaşadıkları belli başlı sıkıntılara da değindi. Arslan; “Her mesleğin kendi çapında zorlukları vardır. Tabi bu zorlukların seviyeleri salgın döneminde ekstra arttı diyebiliriz. Bizim meslekte bu dönemde en çok sık rastladığımız sıkıntılardan biri potansiyel devamlı müşterilerin siparişlerin gecikmesine bozulup bazen üsluplarının kabalaşması. Bu sıkıntının sebebi de her zaman alıştıkları saatte siparişi yetiştiremiyor olmamız. Çünkü artan sipariş talepleri ve işletmelerin bünyelerinde çalıştırdıkları kurye sayının azlığı doğal olarak süre açısından bizi zorluyor. Bir başka sıkıntımızda tüm kuryelerden duyacağınız zorlu kış şartları. Bu durum motor üstünde çalışan biz kuryeleri fazlasıyla zorluyor. Birde kuryelere hakkettikleri değerin verilmemesi ve insanların anlayışlarının az olması bizi üzen sıkıntılarımızın arasında olabilir. Aslında bakacak olursak dezavantajları daha da çoğaltabiliriz. Zor bir iş neticede.” şeklinde konuştu.

  ÇÜRÜKLERİ AYIKLAMAK İÇİN BİRLİK OLMALIYIZ

  Mesleğinde yaşadığı zorlukları anlatan Arslan, herkesin kurye olmaması gerektiğini denetimlerin artması gerektiğini ve bunun içinde birlik olunmanın önemini anlattı. Arslan kurye mesleğini herkesin yapmaması gerektiğini söyledi. Arslan “ Görevini kötüye kullanan kişilerde bu meslekte sipariş gel götür işinde olabiliyor. Kasksız trafiğe çıkıp kendi canını hiçe sayanlar yâda yetersiz ekipmanlar ile mesai yapanlar bu kişilerin tespiti yapılması için denetimlerin artması gerekir. Mecliste bizi temsil eden iki veya 3 tane temsilcimiz var bu denetimleri yasa haline getirmeye çalışıyorlar İnşallah biran önce bu meslekteki çürükleri ayıklamak için birlik oluruz ve her işte olduğu gibi kurye mesleğini de işin ehli olanlar yapar.” Diye ekledi. (MURAT USLU)

   

   

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler