• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Okullar ne zaman açılacak

  Okullar ne zaman açılacak

  Okullar ne zaman açılacak

  4 Ocak tarihinde okulların açılıp açılmayacağı aileler ve öğrenciler tarafından gündemin ilk sırasında yer alıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı canlı yayında yüz yüze eğitimle ilgili merak edilen soruları yanıtladı. En az bir okul sınavını okullarda yapmak istediklerini belirten Selçuk yarıyıl tatili ile ilgili senaryolar olduğunu duyurdu.

  Okullar vaka sayısındaki artış ve Koronavirüs tedbirleri kapsamında 20 Kasım tarihinde eğitime ara verdi. Alınan bu kararın ardından milyonlarca İlkokul, ortaokul ve lise öğrencisinin gündeminde okulların yüz yüze eğitime başlangıç tarihi var. Uzaktan eğitim kararını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan yıl sonuna kadar eğitim öğretim online olarak sürdürüleceğinin altını çizmişti. MEB Bakanlığı bu açıklamanın ardından 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmi, özel örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan devam edileceğini vurgulamıştı.
  Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı, seyahat kısıtlaması ve diğer önlemlerin alınmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca belli şehirlerde vaka sayısının yüzde 25 düştüğünü duyurdu. Bu kritik gelişmelerin ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayın programında 4 Ocak tarihine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Peki okullar ne zaman açılacak? İşte okul sınavları ve yarıyıl tatiliyle ilgili karar…
  YÜZ YÜZE EĞİTİM 4 OCAK’TA
  BAŞLAYACAK MI?
  Bakan Selçuk katıldığı canlı yayında yüz yüze eğitimle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu değerlendirmeyi ilgili kurumlarla yaptıklarını kaydeden Selçuk” anasınıfından lise sona kadar her bir öğrencimizi günlük olarak takip edebiliyoruz. Önümüzdeki hafta kabine toplantısında değerlendirilecek. Bu tür kararları almak tamamen veriye bakmak gerekliliği doğuruyor.” şeklinde konuştu. Okulların açılmasıyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada  “4 Ocak bizim için umut vaad eden bir tarih” ifadesini kullanan Selçuk yeni konuşmasında açıklık getirdi. Okulların bir an önce açılması yönünde talebi olduğuna dikkat çeken Selçuk ” Tüm bunlara baktığımda 4 Ocak iyimser bir tahmin. “dedi.
  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı bütçe konuşmasında yüz yüze eğitim ile ilgili son dakika açıklamalarında bulundu. Bakan Selçuk “Bir an önce yüz yüze eğitime geçilmesi için şartların olgunlaşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullanırken uzaktan eğitim platformu EBA’nın dünyada eğitim kategorisinde en çok ziyaret edilen site olduğunu ifade etti.
  Öğrencilere MEB tarafından 1. dönem karnesi verilecek mi? Bakan Selçuk: Karneler tek sınav… Reklam AÖF güz dönemi çevrimiçi sınav giriş | Anadolu Üniversitesi AÖF sınavları ne zaman sona erecek? Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. 23 Mart tarihinden itibaren  Eğitim Bilişim Ağı (EBA)  12 milyar 249 milyon kez ziyaret edildiğini hatırlatan MEB Bakanı, uzaktan eğitimde öğrencilerin kullanabilmesi için 21 Aralık 2020 tarihine kadar 200 bin tablet bilgisayar dağıtımı olacağını söyledi. Tablet dağıtımları 2021 Ocak ayına kadar ilave olarak 300 bin tablet dağıtımı MEB tarafından gerçekleştirilecek.
  MEB YARIYIL VE SINAVLAR HAKKINDA
  DEĞERLENDİRME YAPIYOR!
  Açıklamasının devamında 25 Ocak- 5 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan yarıyıl tatilinin öne çekilmesinin senaryolar arasında olduğunu ifade eden Selçuk, okul sınavlarını salgının seyrine bağlı olarak gruplara ayırarak sınavlar yapabileceklerini belirtti. 22 Ocak’ta çocukların eline basılı karne vermek istediklerinin altını çizen Selçuk” En az bir sınavı yüz yüze yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
  “YARIN OKULLAR AÇILSIN
  DENİLİRSE BİZ HAZIRIZ”
  MEB Bakanı Selçuk TIMSS 2019 Türkiye sonuçlarını ve eğitimle ilgili gündem konularını katıldığı canlı yayın programında değerlendirdi. Salgının düşüş eğiliminde olduğuna vurgu yapan Bakan Selçuk okulların açılması için yeterli olmadığına dikkat çekti. 4 Ocak tarihinin iyimser bir tahmin olduğunu söyleyen Selçuk “ algının durumu düşüşe geçince gerekeni yapacağız. Yarın okul açılsın denilirse biz her şeye hazırız. Risk varsa biz orada yokuz. Okulların açılması dikkatli olunmasına bağlı, biz hazırız” ifadelerini kullandı. Okulların açılmasının kendi açısından önemini belirten Bakan veliler ve öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde çok yorulduğunu söyledi. “ Uzaktan eğitim kat kat zordur” diyen Selçuk farklı görüşlere sahip bilim insanlarıyla görüşmeler yapıldığı takdirde tablonun netleştiğini belirtti.
  SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLER
  MÜFREDATIN TAMAMINDAN SORUMLU!
  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Üniversiteye ve Liseye Geçiş sınavına katılacak öğrenciler için düzenlenecek YKS ve LGS sınavları için açıklama yaptı.2020-2021 eğitim öğretim yılında uzaktan ve yüz yüze işlenen tüm derslerin sınavlarda sorulacağını dile getiren Selçuk öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olduğunu açıkladı. HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler