• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Öğrencilerin Sorunlarını Dile Getirdiler  

  Öğrencilerin Sorunlarını Dile Getirdiler  

  Öğrencilerin Sorunlarını Dile Getirdiler  

  Anadolu Gençlik Derneği üyeleri Kaymakkapı Meydanı’nda düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla fahiş yurt fiyatlarından ulaşım ücretlerine kadar çeşitli konularda öğrencilerin yaşadıkları sıkıntıları gündeme getirdi.

  Anadolu Gençlik Derneği Isparta Üniversite Komisyonu Başkanı Mustafa Cantürk, beraberinde dernek yöneticileri ile birlikte Kaymakkapı Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması düzenledi.

  Cantürk burada yaptığı konuşmada; “Değerli Arkadaşlar; değerli basın mensupları, güzide güvenlik güçleri ve çok kıymetli katılımcılar üniversite öğrencilerinin içinde bulunduğu sıkıntıları haykıracağımız basın açıklamamıza hoş geldiniz.

  İnsanlık tarihi boyunca; fikri, siyasi ve sosyal alanlarla ilgili düşüncesi olan bütün hareketler, bu düşüncelerini gençler aracılığıyla pratiğe aktarılabilmişlerdir. Çünkü gençler bir toplumun; zihinsel, duygusal ve bedensel dinamizminin merkezini oluşturan kesimdir.

  Bu gerçeklikten hareketle; artık altı doldurulamayan “Geleceğimizin teminatı gençler!” temalı güzellemelerle vakit kaybetmek istemiyoruz. Çünkü ulaşmak istediğimiz ideallerimiz ve gerçekleşmesini istediğimiz geleceğe dair büyük umutlarımız var.

  Fıtratı bozulmamış, zihin ve beden sağlığı sağlam bir gençlik için, en tepeden en alt kademeye kadar siyasi, idari ve mahalli yöneticilerimizin, doğuştan gelen; yaşam, inanç, düşünce, akıl, nesil ve mülkiyet gibi temel haklarımızı koruyup-kollama sorumluluklarını kuşanmaları gerekliliğini bir kez daha vurgulamak isteriz” dedi.

  İŞTE ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ’NİN TALEPLERİ

  Taleplerine ilişkin de açıklamalar yapan Cantürk, “Bu çerçevede Anadolu Gençlik Derneği Isparta Üniversite Komisyonu olarak;
  İyi yönetilemeyen bir ekonomiden dolayı öğrencilerin, pandemi döneminin acısını öğrencilerden çıkartmak isteyen kötü niyetli bazı ev ve özel yurt sahiplerinin insafına bırakılmasını protesto ediyor, barınma sorununa daha köklü ve değerlerimize uygun çözümler üretilmesini istiyoruz.

  Ülkemizde enflasyon oranı % 20’lere varmışken, zaten geçim sıkıntısı çeken anne babalarımızın maaşlarına % 5, % 6 gibi düşük zamların yapılmasını, bunun yanında üniversite öğrencilerinin harçlarına % 10 gibi düşük zamların yapılmasını protesto ediyor, yöneticilerimizi kendi siyasi ikballerini ve maaşlarını düşündükleri kadar bizim geleceğimizi de düşünmeye davet ediyoruz.

  Şehrimiz genelinde öğrenci arkadaşlarımız ulaşım fiyatlarından da muzdarip durumdadır. 1 kişilik biniş için 2.75 tl öğrenci arkadaşlarımızın bakiyelerinden birer birer düşmektedir. Otobüs fiyatları konusunda karar alıcılarımızı göreve davet ediyor, bu fiyatın bir öğrenci için adaletli olup olmadığı sorusunu ilgililere sormak istiyoruz.

  Okuyan, düşünen, sorgulayan, aklını başkalarına kiraya vermeyen, ahlak ve maneviyatı önceleyen ve Rabbinden başkasına kulluğun, kölelik olduğunun bilincinde olan bir gençlik, insanlığın yegâne kurtuluş ümididir.

  Bizler Anadolu Gençlik Derneği Isparta Üniversite Komisyonu olarak bu ümidi boşa çıkarmaya çalışanlarla fikir ve düşünce ortamında sonuna kadar mücadele edeceğiz.

  İdarecilerimizin geçmişteki imkânsızlıkları örnek göstererek, bugünkü imkânlardan dolayı kendilerinin adeta takdir edilmeyi istemelerini yönetimsel ufuksuzluk olarak telakki ediyor, tarih boyunca her yöneticinin, içinde bulunduğu imkan ve şartlara göre değerlendirildiğini bilmelerini istiyoruz.

  Üniversiteler ahlak sınırları içerisinde fikri ve zihni gelişim için özgür ve özgün düşüncenin hakim olduğu yerler olması gerekirken; küresel ve ulusal algı operasyonları ile sistemli olarak, aşı ve PCR testi gibi dayatmalara maruz bırakılmasını, bu dayatmalara boyun eğmeyen bir avuç insanın ise özgür düşünceyi önemsemeyen üniversite yönetimlerince ötekileştirilmesini protesto ediyor, bu dayatmaların toplumsal barış ve huzuru bozacağını düşünüyoruz.

  Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir uygulama ile her gün sistematik olarak vaka ve ölüm sayılarının verilmesini ve felaket tellallığı yapılmasını, toplumun ve özellikle de gençliğin akıl sağlığı ve psikolojisiyle oynanmasını protesto ediyor, küresel emperyalist güçlerin ve kuruluşların etkisinden bağımsız olarak, her gün basın yayın organlarında ölüm ve felaket haberleri yerine; ilmi, fikri, dini, edebi, estetik ve spor gibi alanlardaki güzelliklerin ve başarıların yayınlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

  ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR

  Anadolu Gençlik Derneği Isparta Üniversite Komisyonu Başkanı Mustafa Cantürk, “Bütün bu sebeple üniversitemizde PCR testi dayatması uygulamalarına son veren ve üniversite gençliğinin hür iradesine saygılı olan üniversitemizin değerli yöneticilerini tebrik ve takdir ediyoruz.

  Önderimiz, Fahr-i Kainat Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (sav)’ de buyurduğu gibi “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın. Müjdeleyin, nefret ettirmeyin”.

  Basın açıklamamızı sonlandırırken ifade etmek isteriz ki;

  Güçlüyüz, Yılmıyoruz, Ümitvarız. Her hâlükârda Sınıflardan Kampüslere Yeni Bir Dünya’yı inşallah kuracağız, bunun için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (YILDIRIM ERSOY )

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler