• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > “KUR’AN İYİLİĞİ, MERHAMET VE ADALETİ EMREDİYOR”

  “KUR’AN İYİLİĞİ, MERHAMET VE ADALETİ EMREDİYOR”

  “KUR’AN İYİLİĞİ, MERHAMET VE ADALETİ EMREDİYOR”

  Fransa yine ‘özgürlük’ bahanesiyle İslam’a saldırdı. Aralarında Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçi, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yaydığı iddiasıyla Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkartılmasını talep etti. Bu isteğe İslam dünyasından tepkiler gelmeye devam ediyor.

  Diyanet – Sen Isparta Şube Başkanı Osman Akçil, Fransa’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik yapılan açıklamalara sert tepki gösterdi. Akçil, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bilindiği gibi, Fransa ve Fransa gibi bir çok Avrupa ülkesi insan hak ve özgürlükleri konusunda sürekli ahkam keserler. Ancak, kendilerinin insan hak ve hürriyetleri, din özgürlüğü konusunda uzaktan yakından alakaları yoktur. Avrupa Birliği ülkeleri bunu sürekli yapıyor. Başta Fransa olmak üzere bu Avrupa Birliği ülkelerinin yaptığına bizim ülkemizde ‘Dam başında saksağan, vur beline kazmayı’ denir.

  “BU HADSİZ KAMPANYA TAM

  BİR PROVAKATİF HAREKETTİR”

  Fransa’da Kur’an-ı Kerim için yapılan hadsiz kampanyada, Müslümanlardan duyulan rahatsızlığın Kur’an-ı Kerim’e karşı tahammülsüzlüğe dönüştüğü açıkça görülmektedir. Bu tüm dünya Müslümanlarını rahatsız ettiği gibi bizi de fazlasıyla rahatsız etmiştir ve etmektedir. Tüm bu yapılanlar Kur’an-ı Kerim’e karşı bir iftira kampanyası başlatıldığını gösteriyor. Fransa’da yaşlı bir Yahudi kadının öldürülmesi üzerine ortaya çıkan bir takım tartışmalara bağlı olarak bazı odaklar tarafından Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’e karşı bir iftira kampanyası başlatıldığı ve haddi aşan provakatif teklifler dile getirildiği görülmektedir. Söz konusu anlayışa sahip bir grup tarafından hadsiz bir tavırla Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkarılmasını teklif etme saygısızlığında bulunulmuştur. Öncelikle şu iyi bilinmelidir ki, Kur’an ayetlerinin bağlamından koparılarak onlara yanlış anlamlar yüklenmesi ilmi ve ahlaki bakımından asla tasvip edilemez” dedi.

   Kur’an-ı Kerim’in Allah’ın indirdiği son kitap olduğunu vurgulayan Başkan Akçil, Kur’An-ı Kerim’in, hiçbir harfi değişmeden günümüze kadar geldiğini ve kıyamete kadar da değişmeyeceğini kaydetti. Kur’an-ı Kerim’den örnekler veren Akçil, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kur’an-ı Kerim’e göre inancı ne olursa olsun insan hayatı değerlidir, dokunulmazdır, hatta bir insanın haksız yere öldürülmesi bütün insanların öldürülmesi; bir insanın yaşatılması ise bütün insanlığın yaşatılması gibidir. Tarih boyunca İslam Toplumlarında Yahudi ve Hıristiyanlar da dâhil değişik inançlara mensup kişi ve grupların barış ve huzur içerisinde yüzyıllarca birlikte yaşadıkları inkâr edilemez bir hakikattir.

  Günümüzde; Dünya’nın muhtelif coğrafyasında başta Yahudiler olmak üzere farklı inançlara mensup insanlar pek çok ayrımcılık ve zulme maruz kalmaktadır. İslam coğrafyası bunların sığınağı olmuş ve Müslümanlar birlikte yaşadıkları bu topluluklara rahmet kaynağı Kur’an’dan yola çıkarak hep iyilik, merhamet ve adaletle davranmışlardır. Nitekim İslam medeniyetinin merkezleri konumundaki İstanbul, Kudüs, Bağdat, Şam, Kahire, Saraybosna gibi şehirlerde birlikte yaşamanın en güzel örneklerine şahit olunmuştur.

  Bütün bu gerçeklere rağmen münferit ve faili meçhul birtakım olaylar üzerinden algı oluşturarak İslam’a, Müslümanlara ve Kur’an-ı Kerim’e iftira edilmesi akla, ilme, tarihe, hakka, hukuka ve vicdana aykırıdır. Bu önyargılı çaba özellikle son zamanlarda Müslümanların temel hak ve hukukunu tehdit eden İslamofobi’ye hizmet etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bütün Müslümanları incitecek sapkın, tahammülsüz, barbar zihinlerin kitabımız hakkında ortaya attıkları bağnaz fikirleri ve dünya barışını bozacak bu tür provakatif eylemleri şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz, tüm dünya kamuoyunu daha insaflı ve hakkaniyetli olmaya davet ediyoruz” dedi.

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler