• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > KADES’i Tanıttılar

  KADES’i Tanıttılar

  KADES’i Tanıttılar

  Isparta İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla IYAŞ Park AVM’de stant açarak Kadın Destek Uygulaması (KADES)’i tanıtarak, bilgilendirici broşürler dağıttı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulan ve kadınların tehlike anında tek bir tuşla kolluk kuvvetlerini ihbarda bulunduğu KADES’in tanıtımı devam ediyor. Bu kapsamda IYAŞ Park AVM’de kurulan stantta, ziyaretçilere KADES’in tanıtımı yapıldı. Bilgilendirici broşürler de dağıtılarak, farkındalık oluşturuldu.

  İŞTE KADES (SİZDE TELEFONUNUZA İNDİREBİLİRSİNİZ)

  KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

  KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

  Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

  Uygulamayı; https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.egm.kades

  ile https://apps.apple.com/tr/app/kades/id1360309770 adreslerinden indirebilirsiniz. (MURAT USLU)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler