• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > İnsanın Bedeninin Sınırlarını Aşmasını Zevkli ve Heyecanlı

  İnsanın Bedeninin Sınırlarını Aşmasını Zevkli ve Heyecanlı

  İnsanın Bedeninin Sınırlarını Aşmasını Zevkli ve Heyecanlı

  Yoga Natıon Instıtute İşletmecisi Pınar Arıkaya, yoganın faydalarını anlattı. Arıkaya, “Yoga nefes alışını düzenler. Esnekliği ve dengeyi artırır” diyor.

  Yoga Natıon Instıtute, Isparta’da çalışmalarını sündürüyor. Isparta’nın ilk ve tek yoga okulu, editasyon ve enerji çalışmaları devam ediyor.

  Yoga Natıon Instıtute İşletmecisi Pınar Arıkaya, 2017 yılında başladığı yogada eğitmen olan ve bir çok kişinin eğitimini üstlendi. Pınar Arıkaya, insanın bedeninin sınırlarını aşmasını zevkli ve heyecanlı olduğunu söyledi. Her yaşta ve her bedende yoğa yapılabileceğini belirten Arıkaya, yoganın bir spor olmadığının altını çizdi. Arıkaya,  Herkesin yoga yapabileceğini anlatttı. Arıkaya, “Yoga aslında matın üstüne çıkıp yaptığımız bir hareketler bütünü ya da metatetif bir süreç olmakla birlikte aslında hayatın bütünüyle alakalı bir şey. Davranışlarımız, insanlara bakışımız, kendimize bakışımız da aynı zamanda yoga ama tabi insanda ilk başta asana pratiğine vurulup geliyorlar. Asana pratiği dediğim yoga matın üzerinde yaptığımız. Başımızın üzerinde duruyoruz, ellerimizin üzerine çıkıyoruz, sprit açıyoruz, esneklik gerektiriyor, güç  gerektiriyor. Çünkü insanın bedenin sınırlarını açması çok keyifli bir şey çok zevkli bir şey ve belli bir yaştan sonra ben 36-37 yaşındayım ve acaba mı bundan sonra olur mu diye gereksiz bir soru işareti vardı. Bunların hepsini aşmamı sağladı yoga çok keyifli bir süreç olduğu için ve aynı zamanda bedeniyle yapabileceği şeylerin ya da ruhuyla fiziksel olarak zihinsel olarak yapabileceklerinin bir sınır olmadığını gösteren bir pratik bütünü diyebiliriz. Aslında yaşam haritası olarak bakabiliriz. Sizin ile konuşmamda, kendime olan bakışımda, sabah uyanışımda, kendim ile olan hoşnutluk halinde her şeyin içerisinde yoga var. Baktığımızda ama asana pratiğini spor olarak görmemek gerekiyor böyle bir yanlış var. Yoga bir spor mudur diye bir spor değil bir yarış söz konusu değil yoga pratiği yapılırken. Yoga daha çok nefes ile birlikte metatetif akışlar hızlı olabilir miyasa dediğimiz ya da yavaş akışlar olabilir. Bir sürü içerisinde pratik barındıran biz daha çok hata yoga yapıyoruz burada çünkü hata başlangıç için çok uygun bir sirekans sağlıyor. Bize bu şekilde bir pratik bütünü diyebiliriz. Bir metot yani nasıl yaşayacağımızın bilimi gibi söyleyebiliriz yogayı.

  Herkes yoga yapabilir, yapmalıdır da. Şöyle bir slogan vardır yoga herkes içindir diye. 70 Yaşında da yogaya başlayabilirsiniz, 10 yaşında da başlayabilirsiniz. Bunun bir yaşa ya da kiloya ya da başka fiziksel özelliklere bağlı olan bir kısmı yok. Esnek değilim yoga yapabilir miyim? diye geliyor insanlar. Aslında esnek olmadıkları için yoga yapmalılar. Çünkü hem bedenen hem de zihnen esneyecekler. Burada ya da ne bileyim çok kiloluyum yoga yapabilir miyim? diye sorular geliyor.  Kesinlikle yapabilirler her bedende her yaşta insanlar yoga yapabilir” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler