• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Göllerdeki sorun çıplak gözle dahi görülüyor

  Göllerdeki sorun çıplak gözle dahi görülüyor

  Göllerdeki sorun çıplak gözle dahi görülüyor

  TEMA Vakfı ekibi Salda Gölü’nün ardından Isparta’da bulunan Eğirdir ve Kovada gölleri ile Isparta ve Konya il sınırı içerisinde yer alan Beyşehir gölünü ziyaret etti. TEMA Vakfı ekibi tarafından ziyaret edilen göllerde su seviyelerindeki azalma ve göl çevresindeki suyun miktarına ve kalitesine etki eden arazi kullanım durumları incelendi.

  TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Vakfın Orman ve Kırsal Kalkınma’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hikmet Öztürk ve TEMA Vakfı çalışanlarıyla birlikte Salda Gölü’nün ardından Isparta’da bulunan Eğirdir ve Kovada gölleri ile Isparta ve Konya il sınırı içerisinde yer alan Beyşehir gölünü ziyaret etti. TEMA Vakfı ekibi tarafından ziyaret edilen göllerde su seviyelerindeki azalma ve göl çevresindeki suyun miktarına ve kalitesine etki eden arazi kullanım durumları incelendi.

  TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Vakfın Orman ve Kırsal Kalkınma’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hikmet Öztürk ve Vakfın genel merkez ekibinden; Orman ve Kırsal Kalkınma Bölüm Başkanı Ferhat Taze, Çevre Politikaları ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Ceren Pınar Gayretli, Şehir ve Bölge Planlama Koordinatörü Ece Özden Pak, Ege ve Akdeniz Bölge Koordinatörü Melike Cengiz ve Ankara İl Temsilcisi Ziraat Mühendisi Nevzat Özer ile Ankara Büro Sorumlusu Ümit Özdemir’den oluşan ekip, Salda Gölü’nü ziyaret ederek incelemelerde bulundu ve yetlkililerden bilgi aldı.

  Ardından Isparta’ya geçen TEMA Vakfı ekibini, Isparta İl Temsilcisi Aysel İnce ve Merkez İlçe Sorumlusu Hüseyin Tuğlacı karşıladı. TEMA Vakfı ekibi ve Eğirdir İlçe Sorumlusu İsmail Kızılkaya’nın da katılımı ile Eğirdir, Kovada ve Beyşehir göllerini gezerek; göllerde su seviyelerindeki azalma ve göl çevresindeki suyun miktarına ve kalitesine etki eden arazi kullanım durumları, göllere yönelik tehditler ve yol güzergahında yoğun olarak yer alan mermer ve taş ocaklarına yönelik incelemelerde bulundu.

  Ziyaret ettikleri güzergahta doğal güzelliklere ve zenginliklere dikkat çeken TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç;  “Bölgedeki tüm göllerde dışarıdan çıplak gözle bakıldığında dahi suların miktar açısından ciddi sorunları olduğunu gözlemledik. İklim değişikliği ile havzaya düşen yağışların azaldığı kurak yıllarda, sulak alanlar çevresindeki arazi kullanımlarının, tarımsal uygulamaların ve su tahsislerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Sulak alanların korunmasına yönelik Sulak Alan Yönetim Planları ile alt ölçekli planlara ışık tutacak daha üst ölçekli Nehir Havza Yönetim Planları, Kuraklık Yönetim Planları ve Havza Sektörel Su Tahsis Planlarının hazırlanması ve özellikle titizlikle uygulanması gerekiyor” diyerek, bu konuda sorumlu ve yetkili tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile yerel yönetimlerin iş birliği içerisinde çalışmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

   

  TEMA Vakfı Şarkikararağaç İlçe Sorumlusu Süleyman Oruç’un katılımıyla Toros Sedirlerinin Akdeniz Bölgesi’ndeki en kuzey doğal yayılışının görüldüğü doğal orman alanı içerisinde yer alan Isparta Şarkikarağaç’taki Kızıldağ Millî Parkı’nı da dolaşan TEMA Vakfı yetkilileri, Eber ve Akşehir Göllerinde incelemelerde bulunmak üzere bölgeden ayrıldı. HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler