• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Emek, umut, mücadele biziz.

  Emek, umut, mücadele biziz.

  Emek, umut, mücadele biziz.

  CHP’li kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle önce Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, ardından da Kaymakkapı Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yaptı. CHP Kadın Kolları Başkanı Pembe Görgeç, açıklamasında “Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız.” Dedi.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, dün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakkapı Meydanı’da kitlesel basın açıklaması yapan CHP’li kadınlar hükümete de sert mesajlar verdi.

  CHP Kadın Kolları Başkanı Pembe Görgeç, burada yaptığı açıklamada, “Sesimize ses olan değerli basın emekçileri, Emeğin hakkını ve eşit günlerin mücadelesini veren tüm kız kardeşlerim, Hepimizin Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!” dedi.

  Görgeç, “Bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar. Peki, bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz? Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı.Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı” dedi.

  LEBALEP KONGRELERE ELEŞTİRİ

  Açıklamasında AK Parti’nin pandemi dönemi kongrelerini de eleştiren Görgeç, “İktidar temsilcileri “lebalep” kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, “Cumhurbaşkanına hakaret” noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir! İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

  UMUDUN SAVUNUCULARIYIZ

  CHP Kadın Kolları Başkanı Görgeç, “Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir.  Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız.  Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız. Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun” sözleriyle açıklamasını noktaladı. (AHMET LÜTFİ ATAŞ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler