• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > El Yıkamak Hayat Kurtarır

  El Yıkamak Hayat Kurtarır

  El Yıkamak Hayat Kurtarır

  El hijyeninin önemine dikkat çekmek amacıyla kutlanan 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü sebebiyle Isparta Şehir Hastanesi’nde ‘El Yıkamak Hayat Kurtarır’ temalı etkinlik düzenlendi.

  Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde, hastalıklardan korunmada ve antibiyotiklere direnç gelişmesinin önlenmesinde en önemli basamak el hijyenidir. Isparta Şehir Hastanesi’nde farkındalığı artırmak için el yıkamak hayat kurtarır temalı etkinlik düzenlendi.

  El hijyeninin önemine vurgu yapılan etkinlikte şu bilgiler verildi; “Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu ( UNİCEF ), 15 Ekim tarihini “Dünya El Yıkama Günü” olarak kabul etmiştir.  Bu özel günde; el yıkamanın önemi ve el yıkamayı alışkanlık haline dönüştürmek çok önemlidir. Bu günün amacı, bir günle sınırlı kalmaması, su ve sabunla el yıkamanın sürekliliğini sağlamaktır. Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Sadece El yıkamak ile; başta soğuk algınlığı olmak üzere grip, ishal ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları da olmak üzere ,zararlı mikroorganizmaların bulaşmasını önlemek için “En basit , En etkili ve En ucuz “yöntemdir. Günlük yaşamda birçoğumuz öksürürken mendil kullanmak yerine ağzımızı elimizle kapatır ve avucumuzun içine hapşırırız sonrasında yakınımızdaki kişilerle tokalaşarak ayrılırız. Ellerimizi hastalık bulaştırma, yayma aracı olarak kullanmış oluruz. Grip  virüsleri ellerde saatlerce canlı kalabilir. Bu nedenle sadece el yıkama ayrı bir önem kazanmaktadır. Yıkayarak Ellerin bir virüs yayıcı olması önlenebilir.. Virüs ile kirlenmiş ellerle tokalaşmak, kapı kollarına, asansör, cep telefonu, bankamatik düğmeleri gibi vs.. dokunmak dokunulan her yerin virüs ile kirlenmesine hastalığın yayılmasına sebep olur. Bu nedenle, kirli eller ile hasta olanların  el temizliğine dikkat etmesi  çok önemlidir.

  Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en kolay ve etkili yolu el yıkamadan geçmektedir. El yıkamak  basit görünse de, uyulması ve dikkat edilmesi gereken kuralları vardır. Ellerde en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikroorganizma barındırmaktadır. Doğru teknik; 15-20 saniye sürede ve özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları uygun teknikle yıkanmalıdır. Çünkü Etkin bir el hijyeni, her seferinde doğru yıkama tekniğinin uygulanması ile sağlanabilir.

  Biz sağlıkçılar olarak; Kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için doğru el yıkama alışkanlığı ile. Hem kendimizin hem de çevremizdekilerin sağlığını korumuş oluruz” (HABER MERKEZİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler