• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Düğünlerde Normalleşme Süreci Başlıyor

  Düğünlerde Normalleşme Süreci Başlıyor

  Düğünlerde Normalleşme Süreci Başlıyor

  Kanal32 Televizyonunda hafta içi her gün yayınlanan Ruzin Azerhan ve Bora Tüfekli’nin sunduğu Gün Başlıyor programına konuk olan Moda Park Düğün ve Kongre Salonu işletmecisi Erkan Başpınar, yeni normalleşme sürecinde düğün salonlarının nasıl çalışacağını anlattı.

  İçişleri Bakanlığı’nın yeni normalleşme genelgesinin ardından faaliyetlerine çeşitli kısıtlamalarla başlayan Düğün Salonları, misafirlerini ağırlamaya başladı bile… Moda Park Düğün ve Kongre Salonu işletmecisi Erkan Başpınar, düğün organizasyonlarının sürecini anlattı.

  Kanal32 Televizyonunda hafta içi her gün yayınlanan Ruzin Azerhan ve Bora Tüfekli’nin sunduğu Gün Başlıyor programına konuk olan Moda Park Düğün ve Kongre Salonu işletmecisi Erkan Başpınar, yeni normalleşme sürecinde düğün salonlarının nasıl çalışacağını anlattı.

  Düğün, kına gibi toplu etkinlikler bir süredir salgın dolayısıyla gerçekleştirilemiyordu. İçişleri Bakanlığı düğünler genelgesi ile koronavirüs nedeniyle düğünler yasaklanmıştı. Kademeli normalleşme adımları ise vaka sayısının düşüş eğilimi ile başladı. Böylelikle düğün salonları ne zaman açılacak sorusu da gündeme gelmişti.

  BAKANLIK GENELGESİ NE DİYOR?

  Başpınar, “İçişleri Bakanlığı normalleşme genelgesinde yer alan nikah ve düğün detayı şu şekilde:
  Açık alanlarda; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi,
  Masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması,
  Yiyecek-içecek ikramının yapılmaması,
  Kapalı alanlarda ise yukarıdaki kurallara ilave olarak;
  Kişi başı asgari 6 m2 alan bırakılması,
  Azami 100 davetli ile sınırlandırılması, kaydıyla 01 Haziran 2021 Salı gününden itibaren yapılabilecektir.
  Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecektir. Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek içecek ikramı yapılabilecek olup kapalı alanlarda kişi başına en az 6 m2 alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmayacaktır” dedi.

  BÜYÜK SIKINTILAR YAŞADIK

  Başpınar, “Koronavirüs sürecinde büyük sıkıntılar yaşadık. En çok etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. 2020 yılı 16 Mart’ta düğün salonları kapatıldı. 16 ayda sadece 2 ay kısıtlı bir şekilde çalışabildik. Hem maddi hem manevi sıkıntılar yaşadık. Sadece biz değil, hizmet alanlar da sıkıntı yaşadı. Hizmet alanla hizmet veren karşı karşıya geldi” ifadelerini kullandı.

  1,5 MİLYON MİSAFİR AĞIRLAYAN BİR SEKTÖR

  Düğün Salonlarının, bir şehirdeki kültürü, gelenekleri tanıtma açısından önemli işletmeler olduğuna değinen Başpınar, “Düğün salonları bir kentin örf ve adetlerini il dışından gelen konuklara tanıtan kuruluşlardır.  Bakın, Isparta’da 39 salon var. 3 bine yakın düğün oluyor. 500’er konuk gelse 1,5 milyon kişiyi ağırlayan bir sektörden söz ediyoruz aslında. İl dışından gelen misafirlerimize bu şehrin kültürünü, geleneklerini anlatan, yaşatan bir sektör” dedi.

  EKONOMİNİN KALBİ DİYEBİLİRİZ

  Düğün sektörünün ekonomik açıdan da çok büyük bir yelpazeyi etkilediğini kaydeden Moda Park işletmecisi Erkan Başpınar, “Bu konu sadece düğün salonu konusu değildir. Müzisyeni, garsonu, fotoğrafçısı, kuaförü, mobilyacısı, perdecisi, halıcısı, taksicisi… Neredeyse bütün sektörleri birbirine bağlayan bir etkileşim var burada. O sebeple ekonominin de kalbinin attığı bir alandır” şeklinde konuştu.

  KURALLARA HARFİYEN UYUYORUZ

  Sektör temsilcilerinin yayınlanan genelgelere harfiyen uyduğunu da anlatan Başpınar, “Isparta’daki bütün düğün salonu işletmecisi arkadaşlarımız genelgelere gerçekten harfiyen uyuyor. Ateş ölçümleri, maskeler, mesafe, hijyen aklınıza gelebilecek bütün kurallara harfiyen uyuyoruz. Şimdi, Karadeniz ve Güneydoğu’da halay horon gibi gelenekler sebebiyle çeşitli sıkıntılar yaşandı. Biz de öyle bir gelenek yok ki. Ama oralarda yaşanan sorunlar bizi de etkiliyor tabi. Sektör pandemi ile ilgili günah keçisi ilan edildi. Salonlarımızın açık olduğu dönemde 70’e yakın organizasyon yaptık. Vaka görülmedi. Çünkü, kurallara uyduk” dedi.

  YETERLİ DESTEK ALMADIK AMA KÖSTEK OLAN DA OLMADI

  Pandemi sürecinde destek konusunda beklentilerinin yüksek olduğunu kaydeden Başpınar, “Evet, bizim beklentilerimiz yüksekti. Ama şunu net söylemek lazım. Bize kimse köstek de olmadı. Bizlere çok büyük müsamahalar gösterildi. Buradan teşekkür etmek istiyorum. Düğün Salonlarımızın hemen hemen hepsi mülkiyet olarak ya belediyeye ait, ya da kamu kuruluşlarına ait. Bu süreçte kira konusunda örneğin bizi kimse sıkıştırmadı. Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen’e de buradan teşekkür etmek istiyorum. Borçlarımızla ilgili yapılandırmalar oldu. Bu süreci inşallah el birliği ile hep birlikte atlatacağız” şeklinde konuştu.

  DÜĞÜN YEMEKLERİNDE YENİ DÖNEM

  Düğün yemekleri konusuna da değinen Başpınar, “Bir süre sonra düğünlerde ikram kısıtlaması da sona erecek. Burada da sektör temsilcilerimizin sitemlerini ifade etmem lazım. Şimdi, lokantalarda, restoranlarda yemek yiyebiliyoruz, kafelerde çay içebiliyoruz. Ama düğün salonunda yemek yiyemiyoruz. Bu biraz ilginç, oysa bizim salonlarımız daha geniş, daha ferah. Bundan sonra da eski usul olduğu gibi yemeklerimizi ortadan değil, ambalaj sektörünün geliştirdiği tek kullanımlık tabaklarda, tek kullanımlık lüks kaşıklarla yiyeceğiz. Çalışan arkadaşlarımız, garsonlarımız hijyen kurallarına oldukça dikkat ediyorlar” bilgisini verdi.

  AMAN SON GÜNE BIRAKMAYIN!

  Düğün yapmayı düşünen ailelere, çiftlere de tavsiyelerde bulunan Başpınar, “Düğün, organizasyon yapmak isteyen hemşerilerime çağrıda bulunuyorum. Rezervasyonlarınızı son güne bırakmayın. Pandemi var ne olacak bir bakalım, duruma göre hareket edelim diye düşünmeyin. Bir an önce organizasyonlarınızı ayarlayın. Çünkü ciddi bir sıkışıklık var. Özellikle Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında ciddi bir yoğunluk bekliyoruz. O yüzden her hangi bir mağduriyet yaşamamak adına işlerinizi son güne bırakmayın” dedi. (www.ajans32.com)

   

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler