• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Doğan Cüceloğlu SDÜ’nün canlı yayın konuğu oldu

  Doğan Cüceloğlu SDÜ’nün canlı yayın konuğu oldu

  Doğan Cüceloğlu SDÜ’nün canlı yayın konuğu oldu

  İletişim Psikolojisi Uzmanı ve Yazar Doğan Cüceloğlu, SDÜ’nün canlı yayın konuğu oldu. İlahiyat Fakültesi Öğrenci Temsilciliğince Doç. Dr. Melek Dikmen moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide, Cüceloğlu’nun “Gerçek Özgürlük” kitabı ele alındı.

  “Gerçek Özgürlük” kitabındaki Yakup ve Timur karakterlerinin kendisini temsil ettiğini belirten Doğan Cüceloğlu, “Biri şimdiki halim diğeri üniversitedeki halim. Bu iki karakterin diyaloga girmesi… Benim için çok zevkli bir süreç oldu. His olarak bulunan ve pek açığa kavuşmamış yönleri gördüm. Bir insanın bulunduğu yaşta geçmişiyle sohbet içine girmesi ama geleceğine yönelik olarak da bulunması insana özgü bir hadise ve geliştirici bir süreç.” dedi. Cüceloğlu, şimdiki bakış tarzı içerisinde bir insanı; “Bu insanın içinde sohbet var mı?”, “Geçmişiyle, ailesiyle, çocukluğuyla, dedesiyle, içinde büyüdüğü köyle kasabasıyla iletişimi var mı?”, “Aynı zamanda yolculuğunun farkında mı nereye doğru gidiyor?”, “Bu yolculuk rüzgârın önündeki yaprak misali durum ne icap ediyorsa onu yapmakta mı?”, “Yoksa bir kaptanın teknesi gibi rüzgâr nereden eserse essin gitmek istediği bir istikameti var mı? O tekneyi yönetebiliyor mu?” sorularını sorarak değerlendirdiğini söyledi.

  Gerçek özgürlüğün çıktığın limanın, rüzgârın, gidilecek yönün farkında olmak olduğunu belirten Cüceloğlu, “En önemlisi de bu yolculuk sizin kendi yolculuğunuz mu? O yolculuğun farkında mısınız? Seçimlerinizle yürüttüğünüz bir yolculuk mu? Buna bakmalısınız.” dedi.

  Savaşçı kitabından “Savaşçının gücü niyetinin saflığındandır” sözünü alıntılayan Doğan Cüceloğlu, gerçek özgürlüğün kişinin niyetinin saflığından kaynaklandığını söyledi. Cüceloğlu, “Kimseyi ötekileştirmeyen, denizdeki balinaları, ağaçlardaki kuşları, tüm canlıyı ve kendisini de ekibin bir parçası olarak görüp sorumluluk alan ve sorumluluk duygusu içerisinde seçim yapan özgürdür. Öbür türlüsü şaşırmışlık, mücadele, ego tatmini için sağa sola saldırma, kaybolmuşluk duygusudur. Gerçek özgürlük kişinin muradını keşfettiği ve o gönül muradında niyetinin saflığını keşfettiği yerde başlar.” diye konuştu.

  Kendini bulma haline de değinen Cüceloğlu, bulmak için çıkılan yolda esas olanın yolculuğun kendisi olduğunu ifade eden Cüceloğlu, şunları kaydetti: “Kendinin bilincinde olma, kendi değerlerinin farkında olma ve gönül muradını keşfetmiş olma… “Biz bilinci” içerisinde oluşan bir niyetten bahsediyoruz. Öyle yaratılmışız ki sadece simidimiz olması için çalıştığımızda eksik kalıyoruz, fırsat bulduğumuzda kuşları görüp simidimizi paylaşmaya başladığımızda içimiz biliyor ki doğru yoldayız. O kuşları bulamayınca da içimize hüzün çöküyor. Öyle güzel bir sistem oluşmuş ki hiç kimsenin hiç kimseye teşekkür borcu yok. Sen simide sahipsin ama kuşlar olmazsa anlamı yok.”

  Sorumluluk kavramı ile ilgili olarak da insanın kendisine bazı sorular yöneltmesi gerektiğini vurgulayan Cüceloğlu, empoze edilen bir sorumluluktan ziyade kişinin kendi bilinci içerisinde ekibin bir parçası olarak farkına varıp üstlendiği sorumluluğun özgürlük olduğunu söyledi. HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler