• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Doç. Dr. Çetin Şenkul TRT’de Anadolu’nun Geçmişini Anlattı

  Doç. Dr. Çetin Şenkul TRT’de Anadolu’nun Geçmişini Anlattı

  Doç. Dr. Çetin Şenkul TRT’de Anadolu’nun Geçmişini Anlattı

  Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi aynı zamanda Anadolu Kuvaterner Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çetin Şenkul, TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Pelin Çift ile Gündem Ötesi” programının konuğu oldu.

   Sunucu Pelin Çift’in sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Şenkul, Anadolu’nun geçmişini anlattı. Doç. Dr. Şenkul, “İnsanlar, 25 bin yıl öncesinde de bu topraklarda avcı toplayıcı olarak yaşamışlar. Fakat yaklaşık 12 bin yıl önce Göbekli Tepe’de inanç merkezi kurmuşlar. Yani 12 bin yıl sadece inanç tarihini Anadolu üzerinden görebiliyoruz. Buna da Göbekli Tepe kültürü diyoruz. Anadolu hep ilklerin konuşulduğu yer.” dedi.

  “İnsan değişimi”, “toplum değişimi”, “çevre değişimi”nin izlerinin Anadolu’da görüldüğünü belirten Doç. Dr. Şenkul, ülkemizin topografyası hakkında bilgi vererek yakın coğrafyalara göre yeni yükselen ve yükselmeye devam eden bir ülke olduğumuzu söyledi.

  Anadolu’nun yaşamsal çeşitliliğe ev sahipliği yaptığını kaydeden Şenkul, “Thornthwaite İklim Sınıflandırma Yöntemine göre Türkiye’de 233 iklim tipi var. Bu da yaşamsal bir çeşitlilik sunuyor. Anadolu’nun çok geniş bir yelpazesi bulunuyor. İklimde soğuma olduğunda daha ılıman olan yerler var, iklimsel ısınma yaşadığımızda da daha serin alanlar var. Anadolu insanı, Anadolu coğrafyasında gezerek bundan istifade ediyor. Tabi sadece insan perspektifinden bakmamak lazım. Bitkiler ve hayvanlar alemi, biyolojik ve yaşam çeşitliliğimiz bu coğrafyada var olmuş. Biz, Afrika, Asya ve Avrupa arasında bir köprüyüz. Bu da yaşamsal bir köprü aslında.” diye konuştu. (SDÜ BASIN BÜROSU)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler