• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Daha Kapsayıcı Destekler Bekliyoruz

  Daha Kapsayıcı Destekler Bekliyoruz

  Daha Kapsayıcı Destekler Bekliyoruz

  Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural,  pandemiden etkilenen esnafın taleplerini Ankara’da yetkili mercilere yüz yüze ileterek sonuç almaya devam ediyor.

   

  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, pandemiden en çok etkilenen ilimiz esnafının sorunlarına bir yandan imkanlar ölçüsünde çözüm üretirken, diğer yandan sektörlerden gelen talepleri yetkili kurumlara telefonla veya yazıyla değil bizzat yüz yüze görüşmeler yaparak aktarmaya devam ediyor. Bu kapsamda Birlik Başkanı Tural , Ankara’da TESKOMB Genel Başkanı  Abdülakdir Akgül ve TESKOMB Genel Müdürü Güler Zincirkıran’ı ziyaret etti. Ayrıca Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’la da görüşen Başkan Tural,  farklı sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarın taleplerini aktardı. Yapılan ziyaretlere ilşkin açıklamada bulunan Başkan Tural şunları ifade etti

  KOOPERATİFLERE YENİ PLASMAN SAĞLANDI

  “TESKOMB Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül ile yaptığımız görüşmede kooperatiflerimizin plasman taleplerini ilettik. Bunun neticesinde de bölge kooperatiflerimize yeni plasman sağlandı.  Bölge esnafımıza hayırlı olsun.   Ayrıca Sayın Genel Başkanımızdan, kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilerin ödenmesinde 6 aylık erteleme talebinde de bulunduk. Bu konuda Genel Başkanımız çalışma yapılması yönünde talimat verdi. İnşallah bir sonuç alırız.  Her zaman esnafımızın yanında olan Sayın Genel Başkanımıza, verdiği destek ve çalışmalarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.

  ESNAFIN DİLEKÇELERİNİ BİZZAT İLETTİK

  Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Sayın Necmettin Erkan’la yaptığımız görüşmede de Ticaret Bakanlığı nezdinde ilimizde pandemiden zarar gören esnaf ve sanatkarımıza, üç ay boyunca verilecek olan 1000 lira hibe desteği ve 500 lira kira desteğinden esnafımızın en üst düzeyde yararlanması için başvuru sırasında sorun oluşturan NACE kodlarını bizzat ilettik. NACE Kodu kaynaklı sorunun çözümü noktasında esnafımızın dilekçelerini ileterek, hiçbir esnafımızın destekten mahrum kalmaması yönünde talebimizi dile getirdik. Bunun üzerine Sayın Genel Müdürümüz, Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi (ESBİS’TEN) Isparta sayfasına girerek ilimizin durumunu inceledi ve yardımcı olacağını ifade etti.

  DAHA KAPSAYICI DESTEKLER BEKLİYORUZ

  Tabi  verilen desteği beklentimizin altında olsa da önemsediğimizi esnafımıza biraz olsun nefes aldıracağını daha önce belirtmiş, ancak beklentimizin esnafımızın ayağa kalkması için daha kapsayıcı desteklerin verilmesi olduğunu ifade etmiştik. Bu yönde de taleplerimizi Sayın Genel Müdürümüze aktardık. Bunların başında tamamen kapalı olan esnafımız var. Okulların kapanmasıyla servisçi, kantinci esnafımız 9 aydır siftah yapmadı. Aynı şekilde kahvehaneler kapandı. İlimizin öğrenci şehri olması nedeniyle apart, yurt işleten esnafımız, spor salonu işleten, kafe işleten kısaca hizmet sektörü esnafımız bundan etkilendi. O nedenle bu kesimlere  biraz daha ayrıcalık tanınması yönünde taleplerimizi ilettik. Ayrıca işletmesini kapatan esnafımızdan kapalı olduğu dönemlere ait elektrik, su, doğalgaz faturalarından muaf olması, pandemiden sonra bu faturalardan vergi alınmaması, yapılandırma kanunundan esnafımızın yararlanabilmesi için 6 ay ödemesiz, 60 ay ödeme vadesi getirilmesi, kredi borçlarının ertelenmesi,  ilk yıl geri ödemesiz 5 yıl ödemeli faizsiz cansuyu kredisi verilmesi gibi temel beklentileri, kendilerine aktardık. Her zaman bizlerin yanında olan,  esnafın sorunlarına çözüm yolunda katkılar sunan Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürümüz Necmettin Erkan’a ilimiz esnaf ve sanatkarımız adına teşekkürlerimi iletiyorum.

  ESNAFIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

  Esnaf Odaları Birliği olarak esnafımızın sesi olmaya, talepleri yetkili makamlara bizzat giderek, sonuç alıncaya kadar iletmeye devam edeceğiz. Pandemi sürecinin olumsuz etkilerinin tamamen silindiği, taleplerin karşılanarak desteklerin arttığı bir yıl olması temennisiyle tüm esnaf ve sanatkarımıza bereketli kazançlar dilerim.” HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler