• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > CHP’den Zafer Bayramı Etkinliği

  CHP’den Zafer Bayramı Etkinliği

  CHP’den Zafer Bayramı Etkinliği

  30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle CHP ile çeşitli sendikalar ve kitle örgütleri 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sundu. Grup daha sonra Kaymakkapı Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yaptı.

  Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Eğitim İş, Eğitim Sen, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle önce 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sundu, ardından da Kaymakkapı Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yaptı.

  15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymamkkapı Meydanına geçen grup burada kitlesel basın açıklaması yaptı.

  Katılımcı kuruluşlar adına açıklamayı okuyan CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda, emperyalist güçlere karşı verdiğimiz bağımsızlık mücadelesinin zafere yürüdüğü en önemli günlerden birisidir. Bugün, bağımsızlığımıza ve özgürlüğümüze kast edenlere karşı bir halkın geleceğine topyekûn sahip çıktığı mücadelenin taçlandığı gündür.  99 yıl önce bugün, 26 Ağustos 1922’de, Büyük Zafer’imizin ilk adımı atılmıştır. Tam bağımsız, özgür, demokratik, halkçı ve laik bir ülke olma yolunda, yürüyüş mücadelemizde aynı kararlılıkla buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Bu onurlu mücadelenin 99’uncu yıl dönümünü kutluyor, ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz” dedi.

  Halıcı, “Emperyalizme karşı, o gün konulan irade bugün de yolumuzu aydınlatıyor. Ekonomisiyle, tarımıyla, sanayisiyle güçlü; işçisi, memuru, çiftçisiyle mutlu bir ülke mücadelemizi bu iradenin ışığıyla sürdürüyoruz. Büyük Zafer’in 99. yıl dönümünde ekonomik bağımsızlığımız her zamankinden daha çok tehdit altındadır. Ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenmekte, ekonomik bağımsızlığımız günden güne kaybedilmektedir” diye konuştu.

  Açıklamasında, hükümeti Türkiye’yi yönetememekle suçlayan Halıcı, “Ülkemizdeki Saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır. Türkiye yönetilememekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır.   Ekonomik gücümüz günden güne zayıf düşmektedir.

  Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Milletin derdini çözmeye kararlı genç,  dinamik bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz.

  Çünkü bu ülkenin kuruluşuna canlarını vererek Cumhuriyet’i ve kazanımlarını bize emanet eden Şahin Beylere, eli kınalı Eliflere, söz verdiği saatte Çiğil Tepeyi alamadığı için intihar eden Miralay Reşat Beylere, şehitlerimize ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e karşı sorumluluğumuz var.

  İşte bu inançla, bu azimle bundan 99 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Büyük  Zafer’le taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden hiç geri adım atmayacağız, kazandığımız bağımsızlığımızı ne pahasına olursa olsun  koruyacağız.   Kısıtlamasız ve coşkuyla kucaklaşabileceğimiz nice aydınlık günlere” dedi. (KADİR ÖZDEMİR)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler