• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Bu konuda kararlılar

  Bu konuda kararlılar

  Bu konuda kararlılar

   

  Eğitim-İş Sendikası Yalvaç Temsilciliği, yaşanan yüksek oranlı enflasyon nedeniyle güncelliğini yitiren banka promosyonlarının güncellenmesi için bugün Yalvaç Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazılı müracaatta bulundu.

   

  Eğitim-İş Sendikası Yalvaç İlçe Temsilcisi Tuncay Dolmacı, Milli Eğitim personeli üyeleri için hazırladıkları banka promosyonlarının güncellenmesi talebini içeren dilekçeyi Yalvaç Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti.

  Yalvaç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Aralık 2021’de promosyon anlaşması imzaladığını belirten Dolmacı,  “Milli Eğitim’de Aralık 2021’de Halk Bankası ile gerçekleştirilen  promosyon anlaşması, imzalandığı tarihten bugüne yüksek enflasyon rakamları karşısında çalışanlar aleyhinde güncelliğini kaybettiği için revize edilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Maaş ve promosyon anlaşmasının imzalandığı Aralık 2021 ayından itibaren Haziran sonuna kadar TÜİK’in açıklamış olduğu %41,69 oranında enflasyon rakamı oluşmuş ve 24 Ağustos 2021 tarihinde imzalanan 6.dönem toplu sözleşme gereği memur maaşlarına enflasyon farkı olarak bu oranda zam yapılmış ve bankaya yatan miktarda da artış olmuştur. Ülkemizdeki ekonomik koşullar ve güncel yaşadığımız enflasyon oranının çalışanlara yansıması çok daha fazladır. Bu nedenle devam etmekte olan maaş promosyon anlaşmasının, 6 aylık süreçte oluşan enflasyon rakamının altında olmamak kaydıyla faiz, döviz ve enflasyon gibi verilerin güncel oranları göz önünde bulundurularak en yüksek oranda revize edilerek ek sözleşme yapılması, bu talebin banka tarafından kabul edilmemesi halinde sözleşmede yer alan tek taraflı feshin hakkının kullanılarak yeniden promosyon ihalesi yapılması yoluyla personelin mağduriyetinin giderilmesi uygun olacaktır.” açıklamasında bulundu.

  YENİ YAPILAN ANLAŞMALARLA MEVCUT ANLAŞMA ARASINDA UÇURUM VAR

  Yalvaç’ta geçen Aralık ayında yapılan  anlaşma ile son günlerde başka illerdeki güncel anlaşmalar arasında büyük bir uçurum oluştuğunu belirten Dolmacı, “Ülkemizin olağanüstü bir ekonomik dönemden geçtiği hepimizin malumudur.  Dolayısıyla daha düşük enflasyon rakamlarının bulunduğu ortamlarda imzalanan anlaşmaların revize edilmesi gerektiği açıktır. Kamunun kaynaklarıyla yapılan bu anlaşmalar neticesinde bankaların önceki aylar ve yıllarda imzalanan sözleşmeler nedeniyle kamu çalışanlarının sırtından büyük bir kazanç elde ettiği ortadadır. Yalvaç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Aralık 2021’de yaptığı anlaşmayla 3 yıllığına 7.950 TL’ye banka promosyonu sözleşmesi imzalamıştı. Örneğin, bu hafta içinde Adıyaman Üniversitesi’nin yaptığı promosyon ihalesi sonucu İş Bankası ile 3 yıllığına 32.500 TL’ye anlaşma yapılmıştır. Diğer yandan, sendikamızın yetkili olduğu Keşan’da Milli Eğitim Müdürlüğü 3 yıllığına 25.250 TL’ye sözleşme imzalamıştır. Bu rakamların da ortaya koyduğu gibi, Yalvaç’taki banka promosyonu anlaşmasının da güncellenmesi gerekmektedir. Bu konuda yetkili olan Yalvaç Milli Eğitim Müdürlüğümüze sendika olarak başvurularımızı yaptık. Bu konuda gereğinin yapılmasını, banka promosyonlarının güncellenerek tüm eğitim emekçilerinin kayıplarının telafi edilmesini istiyoruz. Bu konuda ilgili kamu kurumlarını harekete geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

  DİĞER SENDİKALARI DA DESTEK VERMEYE DAVET EDİYORUZ

  Sendikaların üyelerinin ekonomik ve özlük hakları için mücadele veren sivil toplum kuruluşları olduğunu belirten Dolmacı, diğer sendikaları da promosyonların güncellenmesi ile ilgili taleplerine destek vermeye çağırarak, “Promosyon anlaşmaları yapıldığında başarı kendilerininmiş gibi beyanat veren yetkili sendika ile diğer sendikayı da üyelerinin hakkını savunmaya davet ediyoruz. Sendika, üyelerinin ekonomik ve sosyal haklarını korumak için vardır. Bu nedenle diğer sendikaları da, ilgili kamu kurumları ve bankalara promosyon güncellemesi yapmaları konusunda müracaatta bulunmaya davet ediyoruz.”  dedi. (Haber Merkezi)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler