• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > “BU DAVRANIŞ ASLA CEZASIZ KALMAMALIDIR”

  “BU DAVRANIŞ ASLA CEZASIZ KALMAMALIDIR”

  “BU DAVRANIŞ ASLA CEZASIZ KALMAMALIDIR”

  Isparta’da bulunan başta 20 Sivil Toplum Kuruluşu, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında İmam Hatiplilerle ilgili hakaret içerikli sözler sarf eden Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Konu ile ilgili olarak Yeni Adliye Sarayı önünde bir basın açıklaması ve ardından suç duyurusunda bulunuldu.

  Söz konusu basın açıklaması ve suç duyurusuna; ENSAR Isparta Şubesi Başkanı Salih Arslan, imam Hatipler Derneği Başkanı Mustafa Büber, Memur – Sen İl Temsilcisi Erdal Demiralay, İnsani Yardım Vakfı (İHH) Isparta Temsilcisi Osman Akçil, İmam Hatipler Vakfı Temsilcisi Ali İhsan Altınok, Cihannüma Isparta Şube Başkanı Ali Osman Altunbaşak ve Şube Başkan Yardımcısı Adnan Çelik, KADEM Isparta İl Temsilcisi Gonca Kayacan, ÖNDER İmam Hatipler Derneği Isparta Gençlik Başkanı Himmet Gürdal, TÜGVA İl Temsilcisi Fatih Çelik, Isparta Sivil Toplum Platformu üyeleri, 15 Temmuz Birlik ve Dayanışma Derneği Başkanı Ramazan Çapan ve diğer STK Temsilcileri katıldı.
  AKÇİL; “MÜTERCİMLER HAKKINDA KAMU
  DAVASI AÇILMASINI TALEP EDİYORUZ”
  20 Sivil Toplum Kuruluşu adına ortak olarak hazırlanan basın açıklamasını hepsi adına İnsani Yardım Vakfı (İHH) Isparta Temsilcisi ve Diyanet – Sen Isparta Şubesi Başkanı Osman Akçil yaptı. Akçil açıklamasında; Bir televizyon kanalında imam hatiplilere hakaret ve iftira atan Erol Mütercimler hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “hakaret yoluyla halkın bir kesimini aşağılama” fiillerinden suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu haddi aşan davranışından dolayı kamu davası açılmasını talep ediyoruz.
  “İMAM HATİPLİLER BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA ÜLKEMİZE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEKTİR”
  Haber Global’de katıldığı programda Erol Mütercimler, imam hatip mezunlarına alenen hakarette bulunarak aşağılamıştır. Suçun basın-yayın yoluyla işlenmesi, televizyonun youtube kanalı üzerinden videoya hala ulaşılabiliyor olması ise üzüntümüzü arttırmıştır. İmam hatip camiası; bugün 1 milyon 400 bin öğrencisi, on milyonlarca mezunu ve mensubu olan geniş bir ailedir. 69 yıl önce kurulan imam hatip okulları, kamuoyunun gayet yakından bilindiği gibi halkımızın teveccühü ile bugüne ulaşmış eğitim kurumlarıdır. İmam Hatip camiası; bugün 1 milyon 400 bin öğrencisi, on milyonlarca mezunu ve mensubu olan geniş bir ailedir. Mezunlarımız dün olduğu gibi bugün de esnafından öğretim görevlisine, mühendisinden devlet adamına kadar ülkemizin dört bir yanında hizmet vermektedir.
  “YAPILAN BU HAREKET DÜŞMAN
  BİR ZİHNİYETİN DIŞA VURUMDUR”
  Bir televizyon programında sıradan bir cümle gibi görünen, fakat gayet bilinçlice sarf edilmiş cümleler aslında, kurulduğu günden bu yana İmam Hatip camiası ve değerlerine düşman bir zihniyetin dışa vurumudur. Hedefi Türkiye’dir. 83 milyonluk birlik ve beraberliğimizdir. Kurulduğu günden bu yana milletine hizmetten başka bir gaye edinmemiş olan İmam Hatip okullarına yönelik bu tavrı şiddetle kınıyoruz.
  “BU DAVRANIŞ ASLA
  CEZASIZ KALMAMALIDIR”
  Camiamıza yönelik iğrenç, aşağılık ithamlarda bulunan şahıs hakkında kamu davası açılmasını ve iftiralarının yanına kar kalmamasını istiyoruz. Suç duyurumuzun gereğinin yapılacağına; bu tür davranışların cezasız kalmayacağına inanıyoruz. Adaletin yerini bulması, sadece İmam Hatip camiasına değil, toplumumuzun herhangi bir kesimine yönelik hakaret ve iftira dolu sözlerin, böyle kolaylıkla dile getirilmemesine büyük katkı sağlayacak, hiç kimse başka bir kişi, zümre veya grup hakkında böyle pervasız sözlere cüret edemeyecektir. Son olarak imam hatiplerin bu toprakların mayası, harcı, irfanı olduğuna inanan, iş adamı, bürokrat, siyasetçi, akademisyen, esnafı, kısacası herkesi Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunmaya davet ediyoruz” dedi.
  SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR
  Yapılan basın açıklamasının ardından, 20 Sivil Toplum Kuruluşu Başkan ve Temsilcisi daha sonra Adliye’nin içine girerek ilgili mercilere suç duyurusu dilekçesini teslim ettiler. HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler