• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Bir an önce gerekli tedbirler alınmalı

  Bir an önce gerekli tedbirler alınmalı

  Bir an önce gerekli tedbirler alınmalı

  Eğirdir Gölü’ndeki kuraklığa çözüm aranırken bu sefer de ilçe kömür dumanının yarattığı kirlilik ile gündeme geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Göl kuruyor, gökyüzü ise siyaha boyanıyor. Bir an önce gerekli tedbirler alınmalı” dedi.

   

   

  Eğirdir ilçesinde, çekilen fotoğraflarda görülen, bacalardan çıkan siyah kömür dumanları, ilçe halkını tedirgin ediyor.

  Geçtiğimiz günlerde Göl Uzmanı Dr. Erol Kesici ve Araştırmacı Gazeteci Yazar Yusuf Yavuz’un fotoğraflarla gündeme getirdiği hava kirliliği konusunu CHP İl Başkanı Yalım Halıcı da gündemine aldı.

  Eğirdir Gölü’ne de ev sahipliği yapan ilçe, son zamanlarda göldeki kuraklık ve kimyasal atıkların sebep olduğu kirlilik ile gündeme geliyordu. Olaylarla ilgili CHP Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı yazılı bir açıklama yaptı.

  “GÖL KURUDUĞU İÇİN KİRLİLİKTEN BİLE BAHSEDEMEYECEK DURUMA GELDİ”

  Başkan Halıcı, “Kuraklığın her geçen gün, her geçen saniye arttığı bu dönemde Eğirdir Gölü’nün durumu ortada. Artık kuraklıktan ötürü gölümüzün ikiye bölünmesi söz konusu. Bakınız bu bizim kendimize göre dile getirdiğimiz bir durum değil. Bu ülkenin yetişmiş, doğa hakkında uzmanlığı bulunan isimlerinin söylemi. Bununla beraber göldeki kirlilik o kadar büyük ki, yakın zaman önce köpürmelerle karşılaştık. Kirlikten bahsedeceğiz ama göl kuruduğu için kirlilikten bile bahsedemeyecek duruma geldik ve konuyla ilgili alınan hiçbir tedbir yok. Son olarak birkaç yetkili bir araya gelerek, gölün kenarında poz verdiler ama bu gölümüzü kurtarmayacak. Yani bu işler kirlilik haberleri ortaya çıkmadan başlamalıydı. Gerekli önlemler alınmazsa, Türkiye çok değerli bir tatlı su kaynağını kaybedecek” dedi.

  “SEÇİM VAADİ OLARAK VERİLEN DOĞALGAZDAN HABER YOK”

  Eğirdir’de kömür dumanın yarattığı kirliliğe de dikkat çeken Başkan Halıcı, “Isparta’nın gözbebeği Eğirdir Gölü’ndeki kuraklık kadar önemli bir sorun da hava kirliliği. İlçede ısınmak için sobalarda yakılan kömürler, deyim yerindeyse gök yüzünü siyaha boyuyor. Defalarca dile getirmemize rağmen siyasi iktidar bu konuda sessiz, seçim vaadi olarak verilen doğalgazdan da haber yok. Çevrenin bir nebze rahatlaması adına doğalgazın ilçeye gelmesi bir zorunluluk. Havası kirli bir Eğirdir’in sularının temiz olmasını bekleyemeyiz ki Eğirdir Gölü’ndeki kirlilik karşımızda duruyor. Bu hava kirliliği, bu tahribat ile doğal güzellikleriyle bildiğimiz Eğirdir’in daha fazla dayanması imkânsız. Konuyla ilgili yetkililer bir an önce gerekli adımları atmak zorundadır” ifadelerini kullandı.

   

  Öte yandan Araştırmacı Gazeteci Yusuf Yavuz, kişisel bloğunda paylaştığı fotoğraflara “Burası Isparta’nın Eğirdir ilçesi. Türkiye’nin en büyük 2. tatlı su kaynağı olan Eğirdir Gölü’nün kıyısında son yıllarda yaşanan kömür kaynaklı kirliliğe karşı önlem alan yok.

  Bacalar adeta termik santraller gibi zehir kusuyor. Göl uzmanı Dr. Erol Kesici isyan ediyor:

  “DENETİM ÇOK MU ZOR?”

  İçme suyu kaynağı olarak stratejik önemi bulunan yasalarla korunması gereken Eğirdir Gölü son yıllarda büyük bir kirlilik ve kuraklık riski ile karşı karşıya. Kış aylarında buna bir de kalitesiz kömür kullanımından kaynaklı hava kirliliği eklenince ülkenin önemli bir iç suyu olan Eğirdir Gölü’nün yanı sıra ilçede yaşayan insanlar da zarar görüyor.

  Binlerce yıllık geçmişi ve benzersiz doğal zenginliği ile Türkiye’nin göz bebeği kentlerden biri olan Eğirdir bu manzarayı hak etmiyor. Başta kenti yönetenler olmak üzere Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Sulak Alanların korunmasından sorumlu olan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimleri bu sorunun çözülmesi için bir an önce adım atmalı.

  Masal gibi kentleri kabusa savaş alanına çevirmeye kimsenin hakkı yok…” yorumunu yaptı. BORA TÜFEKLİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler