• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Başkan Başdeğirmen, “Bu yaşananları empati yaparak daha iyi anlayabiliriz”

  Başkan Başdeğirmen, “Bu yaşananları empati yaparak daha iyi anlayabiliriz”

  Başkan Başdeğirmen, “Bu yaşananları empati yaparak daha iyi anlayabiliriz”

  Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, eşi Şadiye Başdeğirmen ve belediye meclisi üyeleriyle birlikte Yeşilay Haftası dolayısıyla, belediye tarafından tahsis edilen Gençlik Merkezindeki Yeşilay Danışmanlık Merkezini (YEDAM) ziyaret etti.

  Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve beraberindekilere YEDAM’ın çalışma modeli, ekibi ve Isparta’daki faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. Yeşilay çatısı altında faaliyetlerini yürüten, bağımlılığın rehabilitasyon kısmında bulunan, ayakta psiko-sosyal destek sağlayan YEDAM’ın hizmet binasının tahsisi noktasında Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve belediye meclisi üyelerine teşekkür edildi.

  Yeşilay Isparta Şube Başkanı Muhammed Said Uyar, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in göreve seçilmesinin ardından şehirde YEDAM’a ihtiyaç olduğunu belirttiklerini söyleyerek, “Sayın başkanımız anında destek vereceğini söyledi. Bu merkezi sizlerin sayesinde Isparta’ya kazandırmış olduk. Türkiye’de açılan ilk YEDAM’larından birisi oldu ve Türkiye’nin en güzel merkezi ile ekibi burada diyebiliriz. YEDAM ekibi bu yıl Türkiye’de en uyumlu ekip ödülünü de aldı” dedi.

  YEDAM modelinin tüm Türkiye’de uygulanan bir zincirin halkası olduğuna değinen Uyar, “Bir bağımlı, bağımlılık tedavisini bir merkeze giderek olabiliyor. Bağımlılığın tedavisinin en önemli noktası toplum içindeki uyumudur. Toplum içindeki uyum sürecini atlatamadığınız sürece bağımlılıktan kurtulamıyorsunuz” ifadelerinde bulundu.

  “BİZ SENİN YANINDAYIZ”

  Isparta YEDAM’da yatılı bir tedavi sisteminin bulunmadığını aktaran Yeşilay Isparta Şube Başkanı Muhammed Said Uyar, “Biz sürekli olarak psiko-sosyal terapi desteği veriyoruz. Psikologlarımız ve sosyal hizmet uzmanlarımızla danışanımıza ‘biz senin yanındayız’ diyoruz” görüşlerinde bulundu.

  Programda, Isparta YEDAM’dan destek alan ve bağımlılıktan kurtulan ailelerin yazmış oldukları mektuplara ilişkin slayt gösterisi yapılırken, bu teşekkür mektuplarının yer aldığı bir tablo günün anısına Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e hediye edildi.

  Slayt gösteriminin ardından konuşan ve duygusal anlar yaşadıklarını dile getiren Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, empati yapmanın öneminden bahsetti. Başdeğirmen, “Biz bu yaşananları empati yaparak daha iyi anlayabiliriz. Empati yapmadığımız zaman karşımızdakini anlayamayız” ifadelerinde bulundu.

  Isparta’da birkaç yıl önce bağımlılıkla mücadele için UYUMDER’in kurulduğunu da hatırlatan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, derneğin de fedakarca çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti. Derneğe yaptığı bir ziyarette, bağımlı kişinin ailesinin yaşamış olduğu ve anlattığı zorluklar karşısında etkilendiği bir konuyu paylaşan Başdeğirmen, “Allah kimsenin başına vermesin, çok zor bir süreç. İnsanlar empati yapınca bunu çok daha güzel anlayabiliyor” dedi.

  “BURAYI ÖNEMSİYORUZ”

  YEDAM’ın da güzel hizmetler verdiğini dile getiren Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, UYUMDER ve YEDAM’ın yaptığı çalışmaların çok değerli olduğuna dikkat çekerken, “Bu yerler birbirini tamamlayan kuruluşlar. Sizlere YEDAM için bu alanı teklif ederken, meclis üyelerimizin tamamının oybirliği ile tahsisini yaptık. Bu bizim, meclis üyelerimizin bu konudaki hassasiyetini göstermektedir. Sizler YEDAM olarak güzel şeyler yapıyorsunuz. Bu çok farklı ve önemli bir hizmet. Çok fedakarca çalışıyorsunuz. Buradaki çalışma bizleri duygulandıran bir çalışmadır. Burayı önemsiyoruz, üzerimize düşen ne varsa biz buradayız” şeklinde konuştu.

  Gençlik Merkezinin YEDAM’a tahsisi öncesinde, binanın fiziki durumunun oldukça kötü olduğunu aktaran Başdeğirmen, “Bakımı yapılmamış ve depo halinde kullanılıyordu. Şimdi gördüm ki, çok önemli bir masraf yapılarak güzel bir merkez haline getirilmiş. Bu da bizi mutlu etti. Yeşilay Haftası içerisindeyiz ve farkındalıkların içerisinde olmak bizler için önemli. Bu merkezi sizlere 10 yıllığına tahsis ettik. Belediye olarak sizlerin taleplerini imkanlarımız dahilinde yerine getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, eşi Şadiye Başdeğirmen ve beraberindeki belediye meclisi üyeleriyle birlikte merkezi gezdi. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve eşi Şadiye Başdeğirmen, merkezin atölye bölümünde bulunan hatıra amaçlı hazırlanan beze boya ile el bastı. Başkan Başdeğirmen, ardından günün anısına imza attı. (ISPARTA BELEDİYESİ BASIN BÜROSU)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler