• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Azmetti 44 Yaşından Sonra Memur Oldu

  Azmetti 44 Yaşından Sonra Memur Oldu

  Azmetti 44 Yaşından Sonra Memur Oldu

  Yıllardır tekvando, poomse başta olmak üzere binlerce sporcu yetiştiren Tekvando Milli Takım Antrenörü Yaşar Erbil, azmi sayesinde 44 yaşından sonra memur olduğunu dile getirdi.

  Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Tekvando Antrenörü ve  Milli Takım Antrenörü Yaşar Erbil, uzak doğu spor dallarına yıllarını verdiğini söyledi. Yıllardır tekvando, poomse başta olmak üzere binlerce sporcu yetiştirdiğini anlatan Erbil, bu dalın bazı sporların gölgesinde kaldığını dile getirdi. Milli Takım Antrenörü Erbil, “Dünya, Avrupa dereceleri elde ediyoruz ama rağbet görmüyoruz. Futbolun kitlesi afaki. Sponsor önemli. Büyüklerimize, ağabeylerimize ve işadamlarımıza ricada ve çağrıda bulunuyorum. Bu spor dalına destek olsunlar. Elimizden tutsunlar. Örnek verecek olursak Karaman’da bir bulgur fabrikasının desteğiyle çok güzel dereceler geldi ve sponsorluk örnek oldu. Büyükşehirlerde belediyeler sporcuları destekliyor ve maaş veriliyor. Bizim buradaki çocuklarımızın maddi durumu zayıf.  2017 yılında Peru’da Dünya ikincisi olmuşuz 57 ülkenin içerisinden, kolay bir şey değil. O dönemin Başbakanımız Binali Yıldırım aradı tebrik etti.  O en son gittiğim şampiyonada çoğu ülke madalya alamıyor. Biz gerçekten basın filan gelir. Havalimanında sadece yerel basın geldi. O gün ulusal basın gelmedi. Hepsi Fenerbahçe ve Galatasaray maçına gitmişler ona kilitlenmişler. Kübra Dağlı, Emirhan Uran ve İrem Nur Öztürk hepsi yani. Ülkemiz için şanlı Türk bayrağımız için mücadele ettiler. Sadece aileler geldi, ona sitem etmiştim o yıllarda.  Rekor kırmıştık o yılda. En fazla madalyayı o yıl almıştık. İnsan bazen takdire edilmek istiyor. Olimpiyatlarda son yıllara bakarsanız  Tekvando Federasyonu Başkanımız Prof. Dr. Metin Şahin’e, Teknik Direktörümüz Ali Şahin’e ve yönetimimiz müthiş destek veriyor. Olimpiyatlarda en başarılı güreş ve tekvando” diye konuştu.

  44 yaşından sonra memur olduğunu ve başarıda azmin önemine dikkat çeken Erbil, “1986 yılında Güney Koreli Türk ve Müslüman olan Seyfullah Kim Doman, Isparta’ya gelmişti. 2 yıllık eğitimin ardından bana Poomse’yi aşıladı.  Poomse aşkı, sevmek lazım. Kendisi İzmir’e geldi. Eşi İzmirli olduğu için İzmir’e döndü. Poomse’yi onun sayesinde devam ettirdik. 1991-1992 yılında Türkiye derecesi elde ettik. 2007 yılında Milli takımda Teknik Direktörü oldu. 18 yıl aradan sonra göğüs göğüse milli takımda çok güzel çalışmalarımız oldu. Şu an emekliliğe ayrıldı. 2007 yılında ilk gittiğimizde Güney Kore’de Dünya üçüncüsü olduk. 2008 yılında Ankara’da Dünya üçüncülüğü, 2009’da yılında Dünya ikincisi olduk. 2010 yılında Özbekistan’da dünya ikinciliği olduk. 2013 yılında İspanya’da Avrupa Şampiyonu olduk  2014 yılında Dünya ikincisi olduk. Biz bu dünya ve Avrupa derecelerinden sonra Gençlik ve Spor Bakanlığının ödül yönetmeliği var. 3 kez dünya derecesi elde eden milli takım antrenörleri KPSS’ye girmeden sözleşmeli antrenör alımı oldu. O ödül yönetmeliğinden ayrıldım. Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Murat Gevrek Bey’in de payı büyük. 6 ay içerisinde de kadro geldi. Devletimize ve vesile olan herkese teşekkür ediyorum. Tekvando Federasyonu Başkanımız Metin Şahin de ayrıca da teşekkür ederim” dedi.

  Tekvando ve poomse’yi 7’den 70’e herkesi sevdirdiğini dile getiren Tekvando Milli Takım Antrenörü Yaşar Erbil, “Tekvandoda ailelere sporu sevdirdik. Aile boyu spor. Baba, oğul torun spor yapıyor. Anneler çocuklarıyla spor yapılar. Kulakları çınlasın Ali İhsan Baydar hocamız milli sporcumuz Gençlik ve spor İl Müdürlüğünde Bölgespor’un sporcusu.  Kenan Başoda ve Süleyman Kaygısız hocamız var. Bunlar 61-65 yaş aralığında. İlimizi temsil ediyorlar. Ordu ilinden Süper Babaannemiz var. Ordu ilinden. Özellikle üzüldüğüm  30-40 yaşından sonra spor yapılır mı diyenler var. Poomse de 70 yaşında yarışmaya katılan abilerimiz var. Onlarla gurur duyuyoruz. Babalarını yetiştirmişiz şimdi sıra evlatlarında” diye konuştu. (SPOR SERVİSİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler