• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > 2 Bine Yakın Genç Kaşif Batı Akdeniz’i Keşfetti

  2 Bine Yakın Genç Kaşif Batı Akdeniz’i Keşfetti

  2 Bine Yakın Genç Kaşif Batı Akdeniz’i Keşfetti

  SDÜ bünyesinde Göller Bölgesinin doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri hakkında bilgi vermek, antik çağlardan kalan tarihi eserleri öğrencilere tanıtmak amacıyla 2017 yılında başlatılan “Keşif Isparta Projesi” kapsamında bugüne kadar 2 bine yakın öğrenci, Batı Akdeniz’i keşfetti.

   

  Her hafta sonu farklı rotalara düzenlenen “Keşif Isparta”nın 2019-2020 Güz Döneminin son gezisinde Atabey Ertokuş Bey Medresesi, İslamköy Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi, Eğirdir Can Ada ile Akşehir ilçesine gidildi.

  GENÇ KÂŞİFLER ROTAYI AKŞEHİR’E ÇEVİRDİ

  Eş zamanlı olarak iki farklı rotaya düzenlenen programda öğrenciler, Isparta’nın tarihi ve doğal güzellikleri ile Konya ilinin Akşehir ilçesini yakından tanıdı. Akşehir Belediyesinin de desteği ile Akşehir’e giden öğrenciler, Akşehir Müze Müdürlüğü Sanat Tarihi Uzmanı Ayşe Ulu Parmak rehberliğinde Nasreddin Hoca Türbesi, Gülmece Parkı, Arasta,  Seyyid Mahmud Hayrani Türbesi, Tarihi Ermeni Kilisesi, Garp Hotel, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesini, tarihi Akşehir Evleri’nin bulunduğu sokakları, Batı Cephesi Karargahı Müzesini ziyaret etti. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Akşehir tarihi ve Akşehir hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

  TARİH VE DOĞA İLE HAFTA SONU

  Gezinin Isparta ekibi ise XIII. yüzyılda (1224) inşa edilen Ertokuş Medresesini, Süleyman Demirel’in yaşamından, deneyimlerinden örneklerin sergilendiği 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesini gezdi. Son olarak da Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök ile buluşan öğrenciler, gün içerisinde farklı renklere büründüğü için “7 Renkli Göl” olarak tanımlanan Eğirdir Gölü’nün eşsiz güzelliğinde kaliteli bir zaman geçirdi.

  2 BİNE YAKIN ÖĞRENCİ BATI AKDENİZ’İ KEŞFETTİ

  2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde başlatılan Keşif Isparta Projesi kapsamında Ekim ve Kasım aylarında 455 öğrenci 7 hafta boyunca 13 rotayı keşfetti. Aynı yılın bahar ayları olan Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ise 6 haftada 11 rotaya geziler düzenlenerek 407 öğrencinin Isparta’nın doğal ve tarihi güzelliklerini tanıması ve keşfetmesi sağlandı.

  2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında ise 9 rotaya Ekim ve Kasım aylarında geziler düzenlendi. Tarihi, kültürel ve coğrafi güzelliklerin tanıtılmasının amaçlandığı gezilerde 353 öğrenci öğrenim gördüğü şehri yakından tanıma fırsatını elde etti. Yine aynı dönemim bahar ayları olan Mart ve Nisan aylarında da 6 hafta boyunca birbirinden farklı tarihi ve doğal güzelliğe sahip alanlar keşfedildi. Yoğun katılımla gerçekleştirilen keşif gezilerine 408 öğrenci katıldı.

  2019-2020 Yılı Güz Döneminde ise 8 ayrı rotaya düzenlenen gezide 364 öğrenci yer aldı. Isparta’nın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfeden öğrenciler, bu yıl Konya ilinin Akşehir ilçesini de yakından tanıma fırsatı yakaladı.

  Öğrencilerin proje kapsamında keşfettikleri rotalar şu şekilde:

  Atabey Ertokuş Medresesi, Süleyman Demirel Kalkınma ve Demokrasi Müzesi, Eğirdir Adalar, Aksu Zindan Mağarası, Yenişarbademli Pınargözü Mağarası, Yalvaç Psidia Antiocheia Antik Kenti, Kovada Milli Parkı, Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Sidre Tepesi, Gökçay Mesireliği, Gölcük Tabiat Parkı, Ağlasun Sagalassos Antik Kenti, Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı, Akşehir ilçesi.

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler