• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Ülkenin İlk Siyasi Partisi 97 Yaşında

  Ülkenin İlk Siyasi Partisi 97 Yaşında

  Ülkenin İlk Siyasi Partisi 97 Yaşında

  Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923 tarihinde kurulan CHP, 97’nci yılını kutluyor. CHP örgütleri bu anlamlı günde 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

   

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bu yıl kuruluşunun 97’nci yıldönümünü kutluyor. CHP İl Başkanlığı, Merkez İlçe Başkanlığı, Kadın ve Gençlik Kolları 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak kuruluşlarının 97’nci yıl dönümünü kutladı.

  CHP Merkez İlçe Başkanı Erdal İnceayan, yaptığı açıklamada “Tüm güçlüklere, yokluklara rağmen dönemin egemen güçlerine karşı ulusal Kurtuluş savaşını zaferle sonuçlandıran Mustafa Kemal Atatürk tarafından,  9 Eylül 1923 yılında siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, 97. Kuruluş yıldönümünü kutluyor. 97 yıldır Cumhuriyetin, demokrasinin ve aydınlık bir Türkiye’nin savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluş yıl dönümü kutlu olsun” dedi.

  İnceayan, “Ülkenin ilk siyasi partisi olan CHP önce Anadolu Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, ardından  “Halk fırkası” olarak Atatürk tarafından kurulmuş. 1924 yılında partinin adının başına “Cumhuriyet” sözcüğü eklenmiştir. 1935 yılında 4. Kurultayda “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik”i dört temel ilke olarak benimseyen CHP, buna “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkelerini de eklemiştir. Bu ilkeler, partinin amblemine de yansıtılarak “Altı Ok” simgesi benimsenmiştir.

  1950 yılında dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan CHP, 1923’ten 1950’ye kadar aralıksız iktidarda kalmış. 1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle muhalefetin kurumsallaşmasında önemli rol oynamıştır.

  1980 yılında 12 Eylül askeri darbesinin ardından CHP’de diğer siyasi partilerle kapatılmış. Partimiz, 9 Eylül 1992′ de tekrar açılmıştır.

  Türkiye Cumhuriyetini ve demokrasiyi kuran Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin aydın geleceği için “ezilenlerin ve halkın partisi” olarak halkımızı kucaklamış ve kucaklamaya devam edecektir.

  CHP ve CHP’ye gönül verenler 97 yıldır, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsız, laik, çağdaş bir devlet olarak var olması için çalışmış, çalışıyor ve çalışacaktır” şeklinde konuştu.

  AMACIMIZ TEMİZ TOPLUM

  Parti olarak amaçlarını da ifade eden İnceayan, “Bu gün şartlar ne kadar ağır olursa olsun; Amacımız; Her türlü ayrımcılığı reddedip, insana öncelik veren, daha demokratik ve katılımcı bir toplum yapısına kavuşmuş, temel insan hak ve özgürlüklerinde en ileri ülkeler düzeyine erişmiş çağdaş bir Türkiye’dir. Amacımız, Ulusal dayanışma duygularını güçlendirmiş, siyasette ve yönetimde temiz bir toplum yaratma amacına ulaşmış, yurttaşlık, kardeşlik, dayanışma ve birlik bağlarını güçlendirmiş Atatürk’ün ışığıyla aydınlanmaya devam eden, çağdaş Türkiye Cumhuriyetidir.

  Bu duygularla; Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97. Kuruluş yıl dönümünde başta önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm mücadele arkadaşlarını şükranla anıyor. Partimize gönül veren tüm vatandaşlarımıza, omuz omuza mücadele verdiğimiz yol arkadaşlarımıza, saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

  Gericiliğin, tükenmişliğin ve karanlığın içinden bir ok gibi fırlayıp bağımsızlık ve özgürlüğün ışığı olan Cumhuriyet Halk Partisi, iyi ki doğdun,  iyi ki varsın” dedi. HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler