• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Süt Hijyeni Eğitimi Düzenlendi

  Süt Hijyeni Eğitimi Düzenlendi

  Süt Hijyeni Eğitimi Düzenlendi

  Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından üreticilere yönelik olarak “Süt Hijyen Eğitimi” ve “Süt Sığırcılığında Sağım Hijyeni ve Sanitasyon Eğitimi” düzenlendi.

  Cumhurbaşkanlığı Onuncu Kalkınma Planı “Sağlıklı Yaşam ve Hareketlilik Öncelikli Dönüşüm Programı” dahilinde “Gıda Güvenilirliğinin Artırılması” bileşeni altında Birincil Üretim Dâhil, Gıda Arz Zincirinde Yer Alan Üreticilere yönelik olarak “Süt Hijyeni” konulu eğitim ve yayım faaliyetleri kapsamında; Bakanlık ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği arasında bir protokol imzalanmıştı.

  Söz konusu protokol kapsamında, Isparta Merkez Bozanönü köyünde ikamet eden çiftçilere yönelik olarak tüketicilerin sağlıklı ve güvenilir süte ulaşması amacıyla “Süt Hijyen Eğitimi” ve ” Süt Sığırcılığında Sağım Hijyeni ve Sanitasyon Eğitimi” düzenlendi.

  Isparta Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmede; “Sağlıklı süt demek, içerisine yabancı madde ve antibiyotik karışmamış ve bakteri yükü az olan süt demektir. Sağım esnasında hayvanın temizliği ve süt sağım makinasının temizliği önem arz etmekte. Bunun yanında hasta olan ve antibiyotik kullanılan hayvanların sütlerinin sağlam hayvanlardan elde edilen süte karıştırılmaması, sağılan sütlerin en kısa sürede soğutularak bakteri üremesinin önlenmesi gerekmektedir.

  Düzenlenen bu tür eğitim çalışmalarıyla, sütün üretimi, toplanması, depolanması ve nakliyesinde çalışanlara öncelikli süt hijyeni eğitimi verilerek üreticilerin bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir” denildi. (BÜŞRA AKGÜN)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler