• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Büyük

  Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Büyük

  Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Büyük

  SGK İl Müdürü Hüseyin Karagöz, kayıt dışı istihdamın önlenmesi amacıyla Isparta’daki STK yöneticilerini ve işverenleri bilgilendirdiklerini söyledi.

  Sosyal Sigortalar Kurumu Isparta İl Müdürü Hüseyin Karagöz, Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Baş’ı Tuhafiyeciler sitesindeki ofisinde ziyaret etti. Isparta Basınının Duayenlerinden Nasuh Özkan’ın da hazır bulunduğu ziyarette Basının kamuoyunu bilgilendirme yönünde her zaman desteğini gördüklerini belirten SGK İl Müdürü Hüseyin Karagöz, İl Müdürlüğü olarak yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgiler de verdi. Son dönemde kayıt dışı istihdamın önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık verdiklerini kaydeden Karagöz, şunları dile getirdi:

  GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN KAYIT DIŞI ÇALIŞMAYIN ÇALIŞTIRMAYIN…

  “Öncelikle Basın Gününüz kutlu olsun. Biz her zaman Isparta Basınının desteğini görmekteyiz, bundan dolayı şahsınızda tüm basın çalışanlarına teşekkür ediyorum. Kayıt dışı istihdamın önlenmesine yönelik çalışmalar yapmaktayız. Bu çerçevede öncelikle Isparta’daki 45 sivil toplum kuruluşlarını kayıt dışı istihdamın önlenmesi konusunda bilgilendiriyoruz. Denetmenlerimiz sahaya çıkarak işyerlerinde kayıt dışı istihdamın önlenmesine yönelik denetimler yapıyorlar. Kayıt dışı istihdamın tespit edildiği işyeri sahiplerini uyarıyoruz. Tekrarı halinde ise üzülerek söylemek gerekirse cezai müeyyideleri uygulayacağız. Biz hiç kimsenin sigortasız çalışmasını istemiyoruz, işverenlerimiz aslında sigortasız işçi çalıştırmakla kendilerine de kötülük yapıyorlar. Çünkü Devletimizin kayıtlı istihdam sağlayan işyerlerine ve sektörlere ilişkin çok önemli teşvikleri var. Ülkemizde işverenlerin üzerindeki mali yükleri azaltarak kayıtlı istihdamını arttırmak amacıyla 22 farklı sigorta prim teşviki uygulanmaktadır. Bu teşvikled neticesinde sosyal güvenlik primlerinin önemli bir kısmı hazine tarafından karşılanmaktadır.  Unutmayın; bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyeti, ödeyeceğiniz primin yaklaşık 10 katıdır. Ayrıca sigortasız işçinin kaza geçirip çalışamaz duruma gelmesi yada ölmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm giderler sizden talep edilebilir. Unutmayınızki, sigortasız işçi çalıştırmak, sigortalı işçi çalıştırmaktan çok daha maliyetli ve risklidir.

  SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZASI ÇOK AĞIR…

  Yapılan incelemelerde; bir işçinin bir gün dahi sigortasız çalıştırıldığının tespit edilmesi halinde en az 7.155 TL (2021yılı için) idari para cezası uygulanabilmektedir. Ayrıca bu çalışmalara ait primler gecikme cezası ve faiziyle birlikte tahsil edilir.

  Unutmayın; sigortasız işçi çalıştırmak, sigortalı işçi çalıştırmaktan çok daha maliyetli ve risklidir. Bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyeti ödeyeceğiniz primin yaklaşık 10 katıdır. Ayrıca sigortasız işçinin kaza geçirip çalışamaz hale gelmesi yada ölmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm giderler sizden talep edilir.”

  Karagöz, işverenlere yönelik şu uyarılarda bulundu: “İşyerinizi en geç işçi çalıştırmaya başladığınız gün işyeri bildirgesi ile, çalıştırdığınız işçiyi en geç çalıştırmaya başladığınız tarihten bir gün önce sigortalı işe giriş bildirgesi ile çalıştırdığınız sigortalının işten ayrılması halinde en geç 10 gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile ay içinde çalıştırdığınız sigortalıların prime esas kazançlarının (brüt ücretlerini) çalıştıkları gün sayılarını ve mesleklerini de içeren bilgilerini izleyen ayın 26’sı saat 23.59’a kadar muhtasar ve prim hizmet beyannamesi belgesi ile SGK’ya bildirmelisiniz.”

  Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Baş’da ziyaretinden dolayı SGK İl Müdürü Hüseyin Karagöz’e teşekkür etti.  (HABER MERKEZİ)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler