• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Partilerine Geri Döndüler

  Partilerine Geri Döndüler

  Partilerine Geri Döndüler

  2019 yerel seçimleri sonrasında 4’er üyeye sahip olan CHP ve İYİ Parti, mecliste İYİ Parti çatısı altında grup oluşturmuştu. Süreç içerisinde İYİ Partiden 2 üye istifa etti. Mecliste 2 üyesi kalan İYİ Parti’ye yapılan ‘CHP çatısında devam edelim’ teklifi kabul görmeyince CHP’li 4 üye partilerine dönme kararı aldı. Böylelikle Belediye Meclisinde 15 AK Parti, 8 MHP, 4 CHP, 2 İYİ Parti ve 2 bağımsız sandalye olmuş oldu.  

  CHP ve İYİ Parti’nin yerel seçim ittifakı belediye meclisine 8 sandalye olarak yansımıştı. 2019 yerel seçimleri sonrasında 4’er üyeye sahip olan CHP ve İYİ Parti, mecliste İYİ Parti çatısı altında grup oluşturmuştu.

  Süreç içerisinde İYİ Parti’li meclis üyeleri Ramazan Kabalak ve Ahmet Aydoğdu İYİ Parti’den istifa ederek bağımsız kaldılar. İstifalar sonrasında İYİ Parti’nin meclisteki sandalye sayısı 6’ya düştü. Ancak, bu 6 sandalyenin 4’ü CHP’ye aitti.

  Seçimlerin üzerinden geçen 2,5 yılın ardından CHP’den İYİ Parti’ye 2 üyenin CHP çatısına katılması teklifi götürüldü. Ancak teklife İYİ Parti kanadı olumlu cevap vermedi.

  CHP yönetim kademeleri, gerek üyelerle, gerek yöneticilerle gerekse Genel Merkez ile yaptıkları istişareler sonrasında İYİ Parti çatısındaki 4 meclis üyesinin yuvalarına yani CHP’ye dönme kararı aldı.

  Alınan bu karar, dün düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna da duyuruldu.

  CHP Merkez İlçe Başkanı Erdal İnceayan, beraberinde İl Başkanı Yalım Halıcı ve Belediye Meclisi üyeleri Hasan Karaca, Burak Akşahin, Sevim Yıldıran ve Mustafa Dülgerbaki ile birlikte kameralar karşısına geçti.

  Merkez İlçe Başkanı Erdal İnceayan yaptığı açıklamada “Seçimlere iyi parti ile işbirliğinde gittik. 4 CHP 4 İYİ Parti meclis üyesi olarak temsil hakkı kazandık. İYİ Parti ile birleşerek  grubu oluşturduk. İYİ Parti’den 2 arkadaş istifa ederek  pozisyonuna geçtiler. Bu durum meclisteki CHP – İYİ Parti aritmetik durumu değiştirdi. Buna rağmen İYİ Parti grubu altında bugüne kadar geldik. Ancak bugünden itibaren kalan 2,5 yılda meclis üyelerimiz kendi partileri çatısı altında sürdürecek” dedi.

  Yaşanan bu durumu İYİ Parti yöneticileri ile de istişare ettiklerini anlatan İnceayan, “Bu durumu iyi partili arkadaşlarla istişare ettik. Kalan sürede İYİ Parti’li 2 meclis üyesi arkadaşımızın CHP çatısı altında devam etmesini önerdik. Ancak olumlu bir cevap alamadık. Bu anlamda da bir kırgınlığımızın olmadığını bilmenizi isterim. Biz kurumsal yapıyı özümseyen bir süreç işlettik. İl Başkanlığımızla, yöneticilerimizle, üyelerimizle ve Genel Merkezimizle istişare halinde bu kararı aldı. Arkadaşlarımız Eylül ayı meclis toplantısında CHP’yi temsil edecekler” dedi.

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İnceayan, “Bu ittifak bozuldu anlamı taşıyan bir durum değildir. İttifakımız devam ediyor. Yine birlikte istişareler yapılacak, yine birlikte adımlar atılacak. Ancak, bu aşamadan sonra biz CHP olarak mecliste temsileyet hakkımızı kullanacağız” ifadelerini kullandı.

  İl Başkanı Yalım Halıcı da konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Ortada bir kırgınlık, bir ittifak çatlağı gibi durum asla söz konusu değildir. Ancak, temsiliyet anlamında yaptığımız değerlendirmeler sonucu böyle bir karar aldık” dedi.

  CHP Belediye MeclİSİ Üyesi Hasan Karaca da açıklamasında “Bugüne kadar İYİ Parti ittifakında herhangi bir sorun yaşamadık. Ancak şunu belirtmeliyim ki, bu süreçten sonra CHP olarak daha hızlı kararlar alacak olmamız sebebiyle daha etkin bir muhalefetten söz edebilriz” ifadelerini kullandı.

  Yaşanan bu gelişme sonrasında Isparta Belediye Meclisindeki sandalye dağılımı şöyle oldu; 15 AK Parti, 8 MHP, 4 CHP, 2 İYİ Parti ve 2 Bağımsız. (KADİR ÖZDEMİR)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler