• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Koronavirüs altının ani iniş çıkışında büyük rol oynadı

  Koronavirüs altının ani iniş çıkışında büyük rol oynadı

  Koronavirüs altının ani iniş çıkışında büyük rol oynadı

  Dünyada etkisini sürdürmeye devam eden koranavirüs, altın fiyatlarının ani iniş ve çıkışlarında büyük rol oynadı. 2020 yılı başlarından itibaren altın fiyatlarındaki anormal artış,  altın yatırımcısının yüzünü güldürse de evlenecek çiftler için ise adeta kâbus oldu. Dolayısıyla birçok kişinin aklına “Altın nereye koşuyor?” sorusunu getirdi.

  Tırmanışa geçen altın fiyatlarını değerlendiren Isparta Kuyumcular Derneği Başkanı Aytekin Hızlan altının şuan ki fiyatı ve ilerleyen dönemlerde ki seyrinin ne olacağı hakkında bilgi verdi.

  Hızlan, “Biliyorsunuz ki Koranavirüsten dolayı altın muazzam bir artışa geçti. İmalat ve hizmet sektöründeki durgunluk sebebiyle işsizlik arttı. Hal böyle olunca Dünya ekonominin sarsılmasıyla birlikte altın ons olarak bin 300- bin 400 dolarlardan 2 bin dolarlara kadar bir tırmanış gösterdi. Ancak bu tür ekonomik krizlerde altın, insanların gözünde güvenilir bir liman olarak görülüyor.  Koranavirüs aşısının bulunması neticesinde ise fiyatlarda bir durulma oldu.  Bin 800 – bin 780 dolarlara kadar gerileme yaşandı” dedi.

  Altın fiyatlarının artmasının sebeplerini anlatan Hızlan, şuan ki fiyat aralıkları hakkında da bilgiler verdi. Hızlan “Şuan altın bin 800 – bin 900 TL fiyat aralığında değişiyor. Tabi bu altının dünya çapında fiyatlarının yükselmesinin yanı sıra Türkiye çapında da ekonomik sebeplerden ötürü doların 8 liranın üstüne çıkması sonrasında gram altında fiyatlar 535-540 liraya kadar yükselmişti.  Fakat pandeminin biraz etkisini kaybetmesinden dolayı altın fiyatlarının da biraz geri gelmesine vesile oldu” ifadelerini kullandı.

  AŞININ BULUNMASI ALTINA ETKİ EDERMİ?

  Korana virüs aşısının bulunması ons olarak Türkiye’ye olumlu yansıdığını söyleyen Isparta Kuyumcular Derneği Başkanı Aytekin Hızlan  “Altındaki ons fiyatları şuan aşının bulunması ve dünyadaki ekonomi rahatlamadan ötürü bin 800 – bin 850 dolar aralığında. Dolar ise 7 ile 7,5 TL arasında hareket etmekte. Aynı şekilde gram altında da dalgalanmalar iyi durumda diyebiliriz. Fiyatını da 450 liraya kadar çekmiş durumda. Buda yaklaşık yüzde 20 civarında bir düşüş sağladı. Zaten çıkış anormal olmuştu. Pandemi nedeniyle inişi de bir o kadar anormal oldu.” Diye ekledi.

  ALTIN BUNDAN SONRA NE OLUR

  Aşının bulunmasının altına yansımalarını anlatan Hızlan; “Ons yavaş yavaş dünyada düşüyor fakat Amerika’da yeni bir rahatlama politikası  yani piyasaya para vermesi söz konusu  Biden’in seçim vaatlerinin içinde yer alan bu politika yürürlüğe girerse  neticesinde dolar fazla para, maalesef altın olarak geri dönmesine sebep olacak ve altına yatırım yapılacak. Sonuç olarak altın ekonomi kriz de hem değer kazanıyor hem de çok fazla para olduğunda ülkeler arasında yükselişe geçiyor. Bu yüzden altın yine 2 bin dolarları zorlayabilir gözüyle bakılıyor ileriki dönemler için” dedi.

  Son olarak sözlerine altının yükselme ihtimalini de ekleyen Hızlan “Önümüzdeki dönemlerde altının yükselişe geçmesi ihtimal ancak bu pandemi etkisinin azalmasıyla birlikte imalat ve hizmet sektöründeki canlılık artarsa altın ons bazında tekrar geri gelmeye başlayabilir. Yani işin aslı altının dünyadaki seyri tam olarak belirlenememektedir.  Şu anki fiyatlarda kalması sürpriz olmaz yukarı çıkması beklenebilir aşağı inmesi düşmesi zor görünüyor” yorumunu yaptı.

  Altının ileriki dönemlerde seyri hakkında öngörülerini anlatan Aytekin Hızlan “Bir kuyumcu olarak söylemeliyim ki altının nereye gideceğini nerden geleceğini dünya da ve Türkiye’de dövize bağlı olarak kesin olarak bilmek mümkün değil. Ama şu bir gerçek ki altın uzun vadede her zaman kazandırmıştır ve her zaman kazandırmaya devam eder”  şeklinde konuştu.  HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler