• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Isparta’da bu yıl taşımalı eğitim yok

  Isparta’da bu yıl taşımalı eğitim yok

  Isparta’da bu yıl taşımalı eğitim yok

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın Taşımalı Eğitim Yönetmeliği tartışmalara sebep oldu. Yönetmeliğe göre; kasaba ve köylerden kent merkezine taşımalı eğitim yapılamıyor. Yönetmelik bir çok il tarafından inisiyatif kullanılarak uygulanmıyor. Bu güne kadar yönetmeliği uygulamayan Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü ilk kez bu yıl o yönetmeliği uyguluyor. Peki, Merkez İlçeye bağlı kasaba ve köylerde yaşayan öğrenciler okullarına nasıl ulaşacak?

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın Taşımalı Eğitim Yönetmeliği’ne göre, ortaöğrenim yurtlarının teşvik edilmesi amacıyla kasaba ve köylerden şehir merkezine taşımalı eğitim yapılmıyor. Isparta da ilk kez bu yönetmeliğe uyguladı. Merkez ilçeye bağlı köy ve kasabalarda okuyan lise öğrencileri ya kendi imkanları ile şehirdeki okuluna ulaşacak ya da devletin yurtlarında anne ve babasından uzak bir şekilde kalacak. Halbuki aynı yönetmelik Afyon, Burdur’da da geçerli. Ama oralarda taşımalı eğitim eskiden olduğu gibi devam ediyor.

  Milli Eğitim Müdürlüğü, bu eğitim-öğretim döneminde taşımalı eğitimde farklı bir uygulama yaptı, eğitime erişim zorlaştı. Taşımalı eğitim yönetmeliğine göre, bu yıl kasaba ve köylerde yaşayan lise öğrencileri ilçe merkezleri ile il merkezlerine taşınmıyor. Gerekçesi ise devlet ortaöğretim yurtlarının teşvik edilmesi olarak gösteriliyor. Öğrenci her gün köyünden ya da kasabasından şehire taşınmayacak, devlet yurdunda kalacak. Böylece devlet tasarruf etmiş olacak. İlçe merkezlerinde devlet ortaöğretim yurdu kapasitesi yeterli olmadığı için köylerde ve kasabalarda yaşayan lise öğrencilerine taşımalı eğitim uygulanıyor. Ama Isparta’da bu yıl taşımalı eğitim yok. Bu zamana kadar köyünden ya da kasabasından il merkezine lise okumak için gelen bin 300’e yakın öğrenci bu yıl başının çaresine bakacak. Ya da devletin yurdunda kalacak.

  Pandemi dönemi nedeniyle şu ana kadar mağduriyete ilişkin bir ses çıkmadı. Ancak liselerde eğitim ve öğretimin kademeli olarak başlamasıyla birlikte köy ve kasabalarda yaşayan ve çocuğu lise okuyan aileler zorlanacak. Zira bu yıl taşımalı eğitim ihalesi yapılmadı. Öğrenciler okula toplu taşıma ulaşımları ile gelecek. Sabah gelip, akşam dönecek. Taşımalı ihale kapsamında olsaydı öğrenciler devletin öğle yemeği imkanından da yararlanacaktı. Isparta merkezi için bu yıl bu eğitime erişim rahatlığı yok.  Milli Eğitim yönetmeliğe bağlı kaldı, belki devleti tasarrufa uğrattı ama 1300’e yakın köy çocuğunu aileleri ile birlikte mağdur etti. Lise öğrencileri herhangi bir devletin yurduna yerleşmezse her gün gidip-gelmek zorundalar. Öğle yemeği ise bütçelerine göre bulabilecekler.

  İlçe merkezlerinde ortaöğretim yurdu kapasitesi yetersiz ya da hiç olmadığı için sorun yok. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, köy ve kasabalarda okuyan lise öğrencilerini ilçe merkezine taşıyor. Peki yönetmelik Afyon, Burdur gibi komşu illerimiz için geçerli değil mi? Burdur’da da yurt olmasına rağmen merkeze bağlı köy ve kasabalardan il merkezine lise öğrencileri için taşıma uygulanıyor. Afyonkarahisar’da da durum aynı.

  Şimdi, cevap bekleyen en büyük soru ise; “Merkez İlçeye bağlı kasaba ve köylerde yaşayan öğrenciler okullarına nasıl ulaşacak?” HABER MERKEZİ

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler