• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Hastaneden korkan aktarlara akın etti

  Hastaneden korkan aktarlara akın etti

  Hastaneden korkan aktarlara akın etti

  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de devam eden pandemi sebebiyle hastanelerde yaşanan yoğunluk vatandaşları tedirgin ediyor. Gribal enfeksiyonlardan dolayı hastanelere gitmeyi tercih etmeyen vatandaşlar soluğu aktarlarda alıyor.

   

  Tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de devam eden koronavirüs salgını vatandaşların hastanelere gitmeleri konusunda tedirginlik yaşamasına sebep oluyor. Koronavirüse yakalanmaktan endişe eden vatandaşlar özellikle gribal enfeksiyon, halsizlik, yorgunluk gibi şikayetleri için hastaneler yerine aktarlara akın ediyor.

  Kış aylarının gelmesiyle birlikte öksürük, soğuk algınlığı, halsizlik, yorgunluk gibi şikayetlerde de kuşkusuz ciddi bir artış var. Uzmanlar, özellikle kış aylarında sıkı giyinerek soğuktan korunmak, bilinçli bir şekilde bitki çayları tüketmek, beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek gibi çeşitli önerilerde bulunuyor.

  Hal böyle olunca da vatandaşlar soluğu aktarlarda alıyor. Demokrat muhabiri Isparta’da 1 yılı aşkın süredir “Nane-Limon” markası ile hizmet veren bitki uzmanı aktar Leyla Öztürk’e merak edilenleri sordu. Pandemi sürecinde ciddi bir yoğunluk yaşadıklarını kaydeden Öztürk, buram buram bitkilerin koktuğu nezih işletmesinde vatandaşların nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLÜ TUTMAK ÖNEMLİ

  Bağışıklık sistemini güçlü tutmanın her zamankinden çok daha önemli olduğunun üzerinde duran Öztürk, “Bağışıklık sistemimizi mümkün olduğunca güçlü tutmak zorundayız. Sadece koronavirüs için değil, tüm hastalıklardan korunmak ve zinde kalmak için bağışıklık sisteminin önemi tartışılmaz. Bunun için de çeşitli bitkilerden faydalanmak durumundayız” dedi.

  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp konusunun Osmanlıdan bu yana kullanılan bir yöntem olduğunu da hatırlatan Öztürk, “Eski çağlardan beri insanlar, hastalıklardan korunmak ve hastalıkların tedavisi için geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) yöntemlerini kullanmışlar ve elde edilen bilgileri, deneyimleri kuşaktan kuşağa aktarmışlardır” bilgisini verdi.

  Bitkisel ürünlerin bilinçli bir şekilde kullanılması gerektiğini ifade eden Öztürk, “Bitki çayları ya da bitkisel ürünler bir ilaç değil, takviye ürünlerdir. Kullanımı konusunda da bilinçli olmak son derece önemlidir. Son yıllarda cilt bakımı, zayıflama gibi konularda da bitkisel çözümler dikkat çekiyor. Konumuza geri dönecek olursak, pandemi ile birlikte bitki çayları ve bitkisel ürünlere ilgi de arttı. Özellikle, yeşil çay, yeşil kahve, çörek otu, keten tohumu, üzüm çekirdeği, kiraz sapı gibi bitkilerden oluşan kış çayları, oldukça ilgi görüyor” dedi.

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler