• Isparta İlke Gazetesi
  Haberler> > Demokrasi Ve Aydınlık Bir Türkiye’nin Savunucusu

  Demokrasi Ve Aydınlık Bir Türkiye’nin Savunucusu

  Demokrasi Ve Aydınlık Bir Türkiye’nin Savunucusu

  CHP Merkez İlçe Başkanı Erdal İnceayan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. Kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “CHP ve CHP’ye gönül verenler 98 yıldır, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsız, laik, çağdaş bir devlet olarak var olması için çalışmış, çalışıyor ve çalışacaktır” dedi.

  İnceayan açıklamasında, “Tüm güçlüklere, yokluklara rağmen dönemin egemen güçlerine karşı ulusal Kurtuluş savaşını zaferle sonuçlandıran Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından,  9 Eylül 1923 yılında siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, 98. Kuruluş yıldönümünü kutluyor. 98 yıldır  Cumhuriyetin, demokrasinin ve aydınlık bir Türkiye’nin savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluş yıl dönümü kutlu olsun!

  Ülkenin ilk siyasi partisi olan CHP önce Anadolu Rumeli Müdafai  Hukuk Cemiyeti, ardından  ” Halk fırkası” olarak ATATÜRK tarafından kurulmuş. 1924 yılında partinin adının başına    ” Cumhuriyet ” sözcüğü eklenmiştir.1935 yılında 4. Kurultayda ” Cumhuriyet Halk Partisi ” adını almıştır.

  Cumhuriyetin ilk yıllarında ” Cumhuriyetçilik “, ” Halkçılık “, ” Milliyetçilik ” ve ” Laiklik ” i dört temel ilke olarak benimseyen CHP, buna ” Devletçilik ” ve ” Devrimcilik ” ilkelerini de eklemiştir. Bu ilkeler, partinin amblemine de yansıtılarak ” ALTI OK ” simgesi benimsenmiştir.

  1950 yılında dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan CHP, 1923′ ten 1950’ye kadar aralıksız iktidarda kalmış. 1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle muhalefetin kurumsallaşmasında önemli rol oynamıştır..

  1980 yılında 12 Eylül askeri darbesinin ardından CHP’de diğer siyasi partilerle kapatılmış. Partimiz, 9 Eylül 1992′ de tekrar açılmıştır.

  Türkiye Cumhuriyetini ve demokrasiyi kuran Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin aydın geleceği için ” Ezilenlerin ve halkın partisi ” olarak halkımızı kucaklamış ve kucaklamaya devam edecektir.

  CHP ve CHP’ye gönül verenler 98 yıldır, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsız, laik, çağdaş bir devlet olarak var olması için çalışmış, çalışıyor ve çalışacaktır.

  Bu gün şartlar ne kadar ağır olursa olsun;

  Amacımız;

  Her türlü ayrımcılığı reddedip, insana öncelik veren, daha demokratik ve katılımcı bir toplum yapısına kavuşmuş, temel insan hak ve özgürlüklerinde en ileri ülkeler düzeyine erişmiş çağdaş bir Türkiye’dir.

  Amacımız,

  Ulusal dayanışma duygularını güçlendirmiş, siyasette ve yönetimde temiz bir toplum yaratma amacına ulaşmış, yurttaşlık, kardeşlik, dayanışma ve birlik bağlarını güçlendirmiş Atatürk’ün ışığıyla aydınlanmaya devam eden, çağdaş Türkiye Cumhuriyetidir.

  Bu duygularla; Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. Kuruluş yıl dönümünde başta önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm mücadele arkadaşlarını şükranla anıyor. Partimize gönül veren tüm vatandaşlarımıza, omuz omuza mücadele verdiğimiz yol arkadaşlarımıza, saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

  Gericiliğin, tükenmişliğin ve karanlığın içinden bir ok gibi fırlayıp bağımsızlık ve özgürlüğün ışığı olan Cumhuriyet Halk Partisi, İYİKİ DOĞDUN,  İYİKİ VARSIN… DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN…” dedi. (MURAT USLU)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler