• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Çocukların okulda sağlıklı beslenmesi için uzmanından öneriler

  Çocukların okulda sağlıklı beslenmesi için uzmanından öneriler

  Çocukların okulda sağlıklı beslenmesi için uzmanından öneriler

   

  Okulların açılmasıyla birlikte çocuklar zamanlarının büyük bir bölümünü geçirmekle beraber en önemli ara öğün ve kahvaltı gibi ihtiyaçlarını da orada gideriyorlar. Peki, doğru beslenme çantasında neler olmalı? İşin uzmanı Özel Isparta Hastanesi Diyetisyeni Elif Ceyhan yanıtladı.

  Okullar açıldı, çocuklar yeni eğitim öğretim sezonuna başladı.

  Anne ve babalarda okula giden çocuklarının günlük enerji ve besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için araştırmalara başladı.

  Günün büyük bir bölümünü okulda geçiren çocuklar için kahvaltının önemine dikkat çeken Özel

  Diyetisyen Ceyhan, çocukların okulda da sağlıklı beslenebilmesi için beslenme çantasında bulunması gereken besinleri sıraladı, ” Beslenmesine okulda devam eden çocukların beslenmesine çok müdahil olamıyoruz. Bu durumda yapacağımız en iyi şey evde güzel bir beslenme eğitimi vermek. Öncelikle sofrada beslenme kültürünü oluşturmamız gerekiyor. Güzel bir tencere yemeği, ana yemek çorba, ekmek, yoğurt gibi besinlerle ana öğünü atlamasını sağlamamız gerekir. Ve evde çok paketli ürün bulundurmayalım ki sonrasında alışkanlık yapıp okula da paketli ürün tercih etmeye kalkışmasın. Kahvaltı ders başarısını ve algı düzeyini yükselten bir öğün çocuklar için bilgisayar performansını yükseltir, verimini yükseltir. Evde beslenmesini öneriyorum bu durumda. Çok erken kalkıp iştahı kapalı olan çocuklar var. Genelde o çocuklara meyve, süt gibi öğünlerle başlayıp sonra yanlarında beslenme çantasıyla destekte bulunabiliriz.

  Beslenme çantasında bulunan besinlerin, besin kalitesi olabildiğince yüksek ve pratik besinler olması önemli. İşte ekmek arası, peynir, domates gibi ya da meyve, süt ,ceviz grubu gibi gösterişten uzak ve olabildiğince doğal şeylerden faydalansa iyi olacaktır” dedi. (Haber Merkezi)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler