• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Aldığı tedbirle beğeni topladı

  Aldığı tedbirle beğeni topladı

  Aldığı tedbirle beğeni topladı

  Isparta’da taksicilik yapan Ramazan Kanat, taksisinde sürücü mahali ile yolcular arasına sosyal mesafeyi koruyabilmek için şeffaf branda yaptırdı. Bu hareketiyle büyük taktir toplayan taksici esnafı Kanat, “Bu zorlu süreci el birliği ile aşacağız. Küçük gibi görünen tedbirler hayat kurtarabilir” dedi.

  Yaklaşık bir yıldır hem psikolojik hem de ekonomik anlamda küresel mücadele içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde korana virüs birçok sektörde olumsuz etkiler yaratmaya devam ediyor. Bu dönemde önlemler doğrultusunda hem işletme sahipleri hem de yöneticiler tarafından çeşitli önlemler alınmaya devam ediyor.  Isparta’da taksicilik yapan Ramazan Kanat da taksisinde aldığı önlemle hem büyük takdir gördü hem de önemli mesajlar verdi.

  Pandemi sürecinde bir çok gibi ulaşım sektörü de büyük zarar gördü. Ancak, kısıtlı imkanlara rağmen, işletmeciler, esnaflar kendi çabalarıyla aldıkları önlemlerle hem kısıtlama tedbirlerine uymaya hem de işlerini yaparak evlerine ekmek götürmeye devam ediyor.

  52 yaşındaki taksici Ramazan Kanat’ta taksisinde aldığı tedbirlerle beğeni topladı. Yolcu ile sürücü arasına şeffaf branda çekerek bir kabin oluşturan Ramazan Kanat, müşterilerine araca biner binmez dezenfektan ve kolonya ikram ediyor. Maske kuralına da uyan Kanat, böylelikle sağlıklı bir ulaşım hizmeti sunmaya çalışıyor.

  Emekli memur olan 52 yaşındaki Ramazan Kanat, emekliliğinden sonra taksicilik yapmaya başladığını anlatarak,  “ Bu işe atılmamın sebebi açıkçası ben boş durmayı seven bir insan değilim. Çalışmak bana iyi gelen bir şey. Tabi okuyan iki tane çocuğum var hem ek gelir elde ediyorum hem de insanlara yardımcı oluyorum buda beni mutlu ediyor.” Dedi.

  İşini severek yaptığını söyleyen taksi şoförü Ramazan Kanat içinde bulunduğumuz Pandemi döneminin şuan yaptığı taksicilik sektörüne, etkilerini ve buna karşılık kendi çapında aldığı önlemleri anlattı. Kanat,  “Biliyorsunuz herkesi yakından ilgilendiren korana virüsün hayatımıza girdiğinden bu yana hepimizi çeşitli alanlarda mağdur etti. Kimimiz ruh sağlığımızdan kimimiz ekmek kapısından oldu. Kısacası hayatımızın olağan akışını değiştirdi. Doğal olarak bizim sektöründe çalışma hızını yavaşlattı. Hatta bu dönem için alınan bazı kararlar doğrultusunda bir süre işsiz de kaldık. İlk bu korana virüsün baş gösterdiği zamanlar alınan kararlarda  taksicilerin çalışması sakıncalı bulundu ve birçok taksi duraklarına kilit vurmak zorunda kalındı. Ancak bu kararı o zamanda sağlıklı bulmamıştım çünkü insanların hastaneye yetiştirmesi gereken bir hastası veyahut yetişmesi gereken bir otobüsü var bu ihtimaller ışığında neyse ki yeni alınan karar taksilerin çalışması yönünde oldu buda ben ve diğer taksici arkadaşlarımı mutlu etti” diye konuştu.

  Ancak yine de Pandemi öncesine bakacak olursak terminalimizde 30 araç bulunuyordu şimdi ise 12 araç çalışır durumda bu bizleri biraz üzse de mesela kafe işletmecisi arkadaşlarım var. Onların durumuna kıyasla şükretmek gerekir. Umarım biran önce onlarda faaliyetlerine başlarlar. Şimdi bu dönemde aldığımız önlemlere gelecek olursak öncelikle Esnaf Odaları Birlik Başkanımız Ahmet Tural’a ve Şoförler Odası Başkanımız Mehmet Yücedağ’a çok teşekkür ederiz. Araçlarımızın her ay ilaçlamasını yaptırıyor ve denetliyorlar. Bu durum bizi de büyük bir külfetten kurtardı. İlaçlama önlemine karşılık bizimde kendi çapımızda yöntemlerimiz tabi ki var taksimize binen müşterilerimize kolonya ve dezenfektan ikramında bulunuyoruz” dedi.

   

  Kanat, “Buna ek olarak ta haberde izlediğim bir meslektaşımın arabasının içerisine müşteri ile mesafe koyacak şeffaf branda yaptırdığını gördüm ve çok hoşuma gitti. Sağlık ve güvenilir yolculuk açısından da güzel bir önlem olacağını düşündüm. Taksimin sahibiyle görüşme yaptım ve olumlu karşıladı. Yaklaşık 250 lira civarında bir maliyeti çıktı ve hemen yaptırdım. Arabama binen müşteriler olsun diğer çalışma arkadaşlarım herkes çok memnun kaldı. Hatta aynısını kendi arabasına yaptırmayı düşünen çalışma arkadaşlarım oldu buda beni ekstra mutlu etti. Sağlık hepimizin önceliği haline gelen bu dönemlerde güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum” dedi. (BÜŞRA AKGÜN)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler