• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > Adım Adım Normalleşiyoruz

  Adım Adım Normalleşiyoruz

  Adım Adım Normalleşiyoruz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından dün itibariyle hayata geçirilecek olan normalleşme paketini açıkladı. Sokağa çıkma kısıtlamasının saatleri değişti, kafe ve restoranlar açıldı, yüz yüze eğitimin takvimi belirlendi. İşte Yeni Normalleşme Paketi.  

  Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 saat 45 dakika süren kritik kabine toplantısının ardından 1 Haziran sonrası atılacak normalleşme adımlarını sıraladı. Tüm Türkiye’nin merak ettiği konular; Kafe ve restoranlar açılacak mı? Sokağa çıkma kısıtlaması saatleri değişecek mi? Spor salonları, halı sahalar ve yüzme havuzları açılacak mı? Okullarda yüz yüze eğitime geçilecek mi? ve daha birçok sorunun cevabı belli oldu.

  İŞTE KADEMELİ NORMALLEŞME ADIMLARI

  1. Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve Cumartesi günü akşam 22:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında uygulanacak. Bu sınırlama hafta sonu Cumartesi 22:00 ile Pazartesi sabahı 05:00 arasında yani Pazar gününün tamamını kapsayacak şekilde geçerli olacak.
  2. Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halısaha, lunapark gibi işletmeler Pazar günü hariç sabah 07:00 ile akşam 21:00 arasında çalışabilecek. Diğer iş yerleri de Pazar günü haricinde belirli kurallar çerçevesinde faaliyet gösterebilecek.
  3. Nikahlar ve düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde açık ve kapalı alanlarda 1 Haziran’dan itibaren yapılabilecek.
  4. Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibariyle başlayacak.
  5. Restoran, lokanta, kafetarya gibi yeme içme yerleri sabah 07:00 ile akşam 21:00 arasında masaya servis yapabilecek. Pazar günü ise yalnızca paket servisiyle hizmet verilecek.

  AŞI ÇALIŞMALARI YOĞUNLAŞACAK

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 1,5 yıldır ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınına karşın geliştirilen aşılara değindi. Haziran ayında aşı seferberliğinin başlayacağını söyleyen Erdoğan, BioNTech ve Sinovac tarafından üretilen aşıların vatandaşlara yapılma sürecinin hızlanacağını ifade etti.

  Yerli aşıya ilişkin de demeç veren Erdoğan, yıl sonuna kadar çalışmaların tamamlanacağına işaret etti.

  YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR

  Kabine toplantısının bitiminin ardından, kamuoyunun merak ettiği yüz yüze eğitim konusuna ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama geldi. 1 Haziran Salı gününden itibaren tüm ilkokullarda ve okul bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün yüz yüze eğitim başlayacak. 7 Haziran Pazartesi günü ise tüm ortaokul ve liselerde haftada 2 gün yüz yüze eğitime geçilecek.

  Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarda da yüz yüze eğitime 1 Haziran Salı gününden itibaren haftanın 5 günü tam zamanlı olarak başlanacak. Okullardaki yüz yüze eğitimlere katılım isteğe bağlı olup “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu”ndaki koşullar doğrultusunda gerçekleşecek. (HABER MERKEZİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler