• Isparta İlke Gazetesi
 • Haberler> > ADD’den Lozan Barış Antlaşması Mesajı

  ADD’den Lozan Barış Antlaşması Mesajı

  ADD’den Lozan Barış Antlaşması Mesajı

  Lozan Barış Antlaşması’nın 98’nci yıldönümü sebebi ile bir mesaj yayınlayan Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Mevlüt Özil, “Lozan karşıtlığı; bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve FETÖ’cü vb. yapılanmalara göz yummaktır” dedi.

  Atatürkçü Düşünce Derneği Isparta Şube Başkanı Mevlüt Özil, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümü sebebi ile bir mesaj yayınladı.

  Özil, mesajında “24 Temmuz 1923’de imzalanan, Lozan Barış Antlaşması ile emperyalizm, cepheden sonra masada da yenilgiye uğratılmıştı. Böylece; tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne dayalı, çağdaş ve üniter bir ulus devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştı. Lozan, bu yönüyle; Anayasa’da vurgulanan ve “değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen” niteliklerin zeminini oluşturmaktadır.

  Yalan ve sahte tarih yazma gayretleri tüm hızıyla devam etmektedir. Lozan’a, Lozan’ın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve yol arkadaşlarına yönelik çirkin, gayri vicdani, gayri milli ve sınır tanımaz saldırılar bu nedenledir.

  Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Bölünmek, parçalanmak ve emperyalizme yem olmaktır.

  Lozan karşıtlığı; Atatürk’ün kurduğu ulus devlet modelinin, çağdaş kazanımların ve Cumhuriyetin

  niteliklerinin tasfiye edilmesidir.

  Lozan karşıtlığı; hilafetin ve saltanatın geri getirilmek istenmesidir.

  Lozan karşıtlığı; milli egemenlik yerine saray ve hanedan hâkimiyetini kabullenmektir.

  Lozan karşıtlığı; millilik yerine ümmetçiliktir.

  Lozan karşıtlığı; siyasal dinci bir devletin inşasına yüksek sesle “evet” demektir.

  Lozan karşıtlığı; çoklu hukuk sistemini benimsemektir. Hukukun üstünlüğünün yok edilmesidir.

  Lozan karşıtlığı; bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve FETÖ’cü vb. yapılanmalara göz yummaktır…

  Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temeldir. Bu temelle oynamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü, sinsi politikalara seyirci kalmadık, kalmayacağız. Atatürkçü Düşünce Derneği, Lozan’ı bir milli onur ve milli şeref meselesi olarak görmektedir. Atatürkçü Düşünce Derneği, Lozan’ı milletimizin aydınlık geleceğinin güvencesi olarak kabul etmektedir. Bu vesileyle, Lozan Antlaşması’nın 98. yıldönümünde; Büyük Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurlarında ve milletimizin önünde bir kez daha söz veriyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyetimizin çağdaş niteliklerine, Lozan’a ve ulusumuza sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi. (MURAT USLU)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler